• 20 Mart 2014, Perşembe

Mevsim bahar

Havalar iyiden iyiye ısınmaya başladı. Her ne kadar henüz Mart ayını geride bırakmadık ve daha önümüzde on günden fazla bir süre olsa da son birkaç gündür güneşin sıcaklığını hissetmeye başladık.

Ege’nin ve yeryüzünün en güzel yerlerinden biri olan Aydınımızda zaten kış dediğin nedir ki? İki, bilemedin üç ay. Onun ötesi bahar gibi geçer kış mevsimi bile. Hele bu yıl hiç kışı yaşamadık deseniz olur.

Eh işte kışın sonuna geldik. Bahar mevsimi kendini göstermeye başladı. Artık bundan böyle kentlilerin kendilerini sokağa attıklarında gidebilecekleri yerler aradığı günler başladı. Kentin çevresinde birkaç yer olmasına karşın buralara da ulaşım sorunu olduğunu düşünürsek Aydın’da gidilecek neresi kalıyor ki?

Kent Meydanı diye yapılan bir yer var ki, orası neye benzediğini vatandaş çok iyi söylüyor. Evet havuzdaki su ve ışık gösterileri insanları mutlu ediyor. Hele özel günlerde gerçekleştirilecek su ve ışık gösterileri kent meydanını etkili kılacaktır, ama kentli bahar aylarında, ya da yaz aylarında şöyle gölgesinde dinlenebileceği ağaçlar olmayan bir meydandan nasıl yararlanır?

Aslına bakılırsa bizim meydan anlayışımız da toplum olarak pek farklı değil. Bahçe ve meydan düzenlemesi dediğimizde hemen beton kaplamak aklımıza geliyor. Bakın okullarımızın bahçelerine. Hemen hepsinin bahçesi betonla kaplı hale getirilmiş. Yeşil alan diye bir şey bırakılmamış.

Okullarımızın bahçesini betonla kapladıktan sonra meydanlarımızın yemyeşil olmasını nasıl bekleyebiliriz ki? Biz betonu daha çok seviyoruz. İş olmasın, toz toprak kalkmasın gerisi ne olursa olsun anlayışı sonucu olsa gerek.

Evet, mevsim bahar. Kuşlar ötmeye, ağaçlar uyanmaya başladı. Haydi şimdi baharın coşkusunu yaşamaya… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.