• 20 Nisan 2016, Çarşamba

Aydın Tekstil

Bir zamanlar Aydın’ın dünyaya açılan pencerelerinden biriydi Aydın Tekstil. Yurt içi pazardaki payının yanı sıra, Almanya, Hollanda ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine yaptığı ihracat ile de Aydın’ın tarım ürünlerinden sonra en önemli ihracat kalemini oluşturuyordu.

İlin tüm ilçelerinden katılımcıların ortaklığı ile kurulmuş ve ellili yıllarda üretime başlamış tekstil fabrikası, Aydın’da üretileni işleyip artı değer yaratan önemli bir kuruluş, önemli bir iş sahası olarak dimdik ayakta duruyordu. Nazilli Sümerbank’ın devlet eliyle kurulmuş bir fabrika olarak düşündüğümüzde, Aydın Tekstil, Aydın’ın özel sermayeli kendi öz kaynakları ile kurulmuş ve faaliyete geçirilmiş ilk fabrikası idi.

Yetmişlerin sonları ile seksenli yıllardaki yönetim zafiyetleri nedeni ile zor günler kapısını çaldığında, öncelikle Tariş’in el uzatması ilk bakışta iyi gibi görünse de aslında durumun hiç de öyle olmadığı ortaya fazla geçmeden anlaşıldı ama artık iş işten geçmişti.

Fabrika ağır ağır elden kayıp gidiyordu. Nitekim doksanların sonu iki binli yılların başında fabrikanın kapısına tamamen kilit vuruldu. Onlarca çalışan tazminatlarını bile alamadan işsiz kaldılar. Kimileri tazminat diye aldıkları kumaşları satarak kıdem tazminatlarını alabildi, kimileri yıllar süren mücadele sonunda tazminatlarını alabildi. Onlarca işçinin işsiz kalmasının yanında Aydın’ın ilk öz sermayeli fabrikası da tarihin tozlu raflarına kalktı.

Uzunca bir süredir fabrika alanının ne yapılacağı tartışılıyor. Fabrika binalarının tescilli olması nedeni ile yıkılıp bir şey yapılamıyor. Restorasyonu yapılıp o şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Lojmanlar kısmı da Tariş yöneticilerinin iştahını kabartıyordu, zira o alanda hatırı sayılır bir rant duruyordu.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tekstil alanını kamulaştırdı. Parasını ödeyip tapusunu da aldı. Şimdi yine tartışma sürüyor. Tekstil alanı rant alanı mı olacak diye. Aslında bu söylemlerde bulunanlar da oradan nemalanmak, rant sağlamak için pusuda yatanlar olduğunu söylemek de olası. Ters köşe yapmaya çalıştıklarını görebilirsiniz. Ancak hevesleri kursaklarında kaldı ve Başkan Özlem Çerçioğlu önceki gün açıkladı “Aydın Tekstil alanı kesinlikle yeşil alan olarak kalacak” diye. Öyle de olmalı. Aydın’ın ciğeri konumundaki alanının olduğu gibi korunup gelecek nesillere aktarılması gerekiyor.

İşte bu noktada Aydınlılara büyük bir görev düşüyor. Ne istiyorsanız onu söyleme hakkı önünüze kondu. Yani 22-23 ve 24 Nisan günleri tekstil alanında sandık konuluyor ve Aydınlının bu alanda ne yapılmasını istediği soruluyor. Haydi şimdi gidin, orada burada laf üretmek yerine, fikriniz ne ise onu sandıkta belirtin. Söz sizde. Aydın Tekstil alanı için ne düşünüyorsan onu söylemenin tam sırası. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu