• 20 Haziran 2017, Salı

Adalet

Son günlerde adalet sözcüğü gündemimizden düşmüyor. Nerede ise her gün adalet sözcüğünü duyuyoruz. Öyle ki, son zamanlarda bu sözcük için Ankara’dan İstanbul’a yürüyüş bile yapılıyor.

Peki adalet denilen şey nedir?

Sözcüğün anlamına baktığımızda karşımıza şöyle bir tanım çıkıyor:

“Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır.

Adalet kavramı temelde hukuk kurallarına uygunluğu içerir. İnsanların toplum içindeki davranışlarıyla ilgili olduğundan ahlak ve din kurallarıyla da ilişkilidir ve tarih boyunca tartışmalı bir alan olmuştur.”

Adalet haklı ile haksızın ayırt edilmesi diye tanımlanıyor. Bir başka söylem ile haklının haksız karşısında hakkının korunup kollanması anlamına da geliyor adalet. Adaleti sağlamak için ise eski çağlardan beri belli kurum ve kurallar hep olmuştur. Bugün de belli kurum ve kurallar var adaletin sağlanmasına yönelik.

Kutsal kitapların hepsinde adalete ve adil olmaya ilişkin bölümler bulunur. Eski Yunanlı düşünür Platon “Adalet en yüce erdemlerden biri, insanın ve devletin temel davranış kuralıdır.” diye tanımlar. Aristoteles ise eşitlik kavramı oluşturur. Ona göre, herkese eşit davranmak adalet için yeterli değildir. Bir hukuk düzeni güçsüzleri koruduğu ölçüde adaletli olabilir. Örneğin, günümüzde kişinin tükettiği herhangi bir maldan alınan katma değer vergisi adil bir vergi değildir. Çünkü kişinin gelir düzeyini dikkate almaz. Buna karşılık, kişinin geliri üzerinden alınan ve gelir düzeyi yükseldikçe vergi oranının da arttığı gelir vergisi daha adil bir uygulamadır.

Günümüzde adalet kavramı sosyal adaleti de kapsamaktadır. Sosyal adalet, ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerin dağılımındaki dengesizliklerin giderilmesini, toplumdaki zayıf ve güçsüzlere devletçe yardım edilmesini içerir.

Adalet yaygın söylemi ile herkes için gereklidir. Bu nedenle de adalet terazisi hiçbir zaman şaşmamalıdır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı