• 20 Temmuz 2013, Cumartesi

Gecenin karanlığında

Mehtaplı gecelerin daha çok sevilmesinin nedeni olarak çeşitli söylenceler vardır. Bunların en absürt olanı da şöyledir.
‘Ay ışığında her şey güzel görünür. Ay ışığı tüm çirkinlikleri örter’
Ne kadar doğrudur, ne kadar halkın kendi istençleri doğrultusunda ortaya attığı bir düşüncedir bilinmez. Anlaşılabilir olan bir şey var ise; o da ay ışığında birçok şeyin gündüz olduğu gibi seçilemiyor olmasıdır.
Ay ışığının olmadığı geceler ise eski bir belediye başkanımızın ifade ettiği gibi; kurt puslu havayı sever özdeyişini doğrular gibidir.
Gecenin karanlığında görebildiğiniz ancak bir metre ötenizdir. Eğer hiç ışık yoksa görmek olanağından bir metreden öteye gidemez. Hele bir de gece el ayak çekilmiş, sokaklar, meydanlar boş ise gece karanlığı her şeye gebedir. Geçtiğimiz Haziran ayında da öyle olmuş.
Taksim Gezi Parkı protestolarının hemen her gece Atatürk Meydanı ve Adnan Menderes Bulvarı’nda devam ettiği günlerde. 13, 14 ve 18 Haziran gecelerinde Atatürk Meydanı’ndan ağaçlar sırra kadem basmışlar.
Sabaha karşı saat 03.15 sularında iş makinaları Atatürk Meydanı’ndaki inşaat alanına girmişler ve orada meydanın ortasında kalması muhtemel üç ya da daha fazla ağacı kökleyerek kamyonlara yükleyip götürmüşler.
Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçlar için eylem yapılırken burnumuzun dibinde ağaçların yerlerinden sökülmesine ne demeli?
Bu işi yapmak için de elin ayağın çekildiği, sokaklarda kimselerin kalmadığı saatler olan sabaha karşı 03 ve sonrasının seçilmesi ne anlama geliyor?
Her şeyden önemlisi gecenin karanlığında ‘Sabaha karşı operasyonu’ ile yerlerinden sökülen ağaçlara ne oldu?
Bizim tespit edebildiğimiz üç ağaç var. Sökülen ağaç sayısı üç ile sınırlı mıydı? Eğer daha fazla ise gece karanlığında kaç ağaç söküldü?
Bu ağaçlar şimdi nerede?
Bir başka parkta yeşermeye devam ediyorlar mı?
Ya da;
Kuruyup odun mu oldular?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.