• 20 Eylül 2017, Çarşamba

Kongreler ve seçim yöntemi

İki partide kongre süreci yaşanıyor. Ana muhalefet partisinde delege seçimleri süreci var. İktidar partisinde ise böyle bir süreç yaşanmıyor, sadece bir eğilim yoklaması gibi bir şey yapıldı ve artık sonuç bekleniyor.

Ana muhalefet partisi geçen hafta Cumhuriyet Mahallesi delege seçimlerini gerçekleştiremedi. Gerçekleştiremedi, yeteri kadar iyi bir organizasyon yapılamaması nedeni ile arbede yaşandı ve delege seçimleri (Cumhuriyet Mahellesi’nin) iptal edildi.

Delege seçimini oldum olası karşı olmuşumdur. Seçilen delegeler nasıl seçildiği belli, bir iki grup ortaya çıkıyor ve kendi istemleri doğrultusunda hareket edecek isimlerin delege olmasını sağlıyor ve sonrası partilerin geldiği durum malum. Ahbap çavuş ilişkisi ile yönetilen partiler ve sorgulamayan, sorgulamasına izin verilmeyen parti yöneticileri.

Bir diğer seçenek olarak görülen atama yöntemi ile belirlenen yönetimler. Bugünlerde bu yöntemi iktidar partisinin tercih edeceği gözlemleniyor. Kulislerde ifade edilen ve kulislerden sızan bilgilere göre Aydın’da kimin il başkanı olacağına genel başkan karar verecekmiş.

Bu yöntemde genel başkanın söylediğinin dışına çıkmayacak bir il başkanı koltuğa oturuyor. Aydın’ın sorunlarını bilen, Aydın’da ne yapılması gerektiğini kavrayan bir başkan yerine, genel başkanın ne istediğini bilen bir il başkanı demek yani.

Aslına bakarsanız her iki yöntem de kendi içinde olumsuzluklar barındıran, hatta demokratik olmadığı söylenebilecek yöntemler. İşin en doğrusu tabiki atama yönteminin de, delege sistemi yönteminin de bir kenara bırakılarak ilçe ve il başkanlarının dolayısı ile yönetimlerinin belirlenmesi.

Nasıl olacak, sorusunun da yanıtı basit. Partiye kayıtlı bütün üyelerin kullanacağı oylar ile ilçe kongrelerinin ve il kongrelerinin gerçekleştirilmesi yöntemi en demokratik ve en çok partiliyi temsil edecek yöntem olacaktır.

Tabiki bu genel başkanların ve delege ağalarının işine gelmeyecektir, bugüne kadar gelmediği gibi. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.