• 20 Aralık 2017, Çarşamba

Kan kaybı sürüyor

Seçimlere bir yıldan fazla bir süre var. Kamuoyu yoklamaları üst üste gerçekleştiriliyor. 2019’da yapılacak üç seçimin en önemlisi elbette Cumhurbaşkanlığı seçimi olacaktır. Bu seçimde mevcut Cumhurbaşkanı koltuğu kaybetmek istemeyecek, muhalefet ise onu indirip kendilerinden birini o makama taşımak isteyecekler. Ülke yönetimini direkt etkileyen ve gelecek beş yılın nasıl bir yönetim ile yönetileceği açısından elbette Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci derecede önem arz etmekte.

Seçime yaklaşık bir yıllık bir süre kala yapılan kamuoyu yoklamalarında iktidarın son seçimlere göre kan kaybettiğini gösteriyor. Bu veriler iktidara yakın araştırma şirketi ANAR’ın yaptığı son anketin sonuçları. AKP kan kaybederken, MHP de değişim ve dönüşümü gerçekleştirememenin ve iktidarın dümen suyunda hareket etmenin bedelini de baraj altında kalarak ödeyecek gibi görünüyor; zira anket sonuçları bunu gösteriyor.

ANAR’ın son yaptı anketin sonuçlarına göre AKP 2015 seçimlerine göre yüzde 3 oranında gerilemiş görünüyor. MHP ise son seçimlerde aldığı yüzde 11,9’un9 altına düşmüş ve baraj altı görünüyor.

ANAR’ın son anket verilerine göre bugün seçim olsa AKP’nin o oranı yüzde 46-47 bandında geziyor. 2015 seçimlerinde yüzde 11,9 oy alan MHP ise bugün seçim olsa sandıktan yüzde 7 oy alarak sandıktan çıkamıyor. CHP ise yüzde 25’lik oy oranını yüze 22 seviyelerinde tutuyor.

Peki bu oylar nereye gidiyor diye bakıldığında ise karşımıza İYİ Parti çıkıyor. AKP’den de, MHP’den de kaybedilen oyların gittiği adres İYİ Parti. Aynı şekilde CHP’nin de kayıplarının aynı adrese gittiği anket sonuçlarında görülmekte.

Sonuç olarak seçime dek geçecek sürede bugün Mecliste bulunan partilerin daha iyi programlar, daha iyi çözüm önerileri ortaya koymaları gerekiyor ki, en azından 2015 seçimlerindeki oylarını koruyabilsin ve İYİ Partiye kaptırmasınlar.

Bugünkü veriler ışığında seçime dek AKP, MHP ve CHP kan kaybederken İYİ Parti tırmanışını sürdürecek gibi görünüyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı