• 21 Ocak 2014, Salı

Susma, sustukça sıra sana gelecek

Türkiye hep bir milat yaşar. Sanırım son milat da 17 Aralık gibi görünüyor. O tarihte gerçekleştirilen operasyon ile birlikte tam bir temizlik harekâtı başladı. Önce polis içerisinde, sonra yargı içerisinde bir temizlik operasyonu gerçekleştirildi ve de gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Bu konuda haber yapan televizyon ve gazeteler de temizlik operasyonundan nasiplerini alır bir biçimde çeşitli yaptırımlara ve cezai uygulamalara maruz kalıyor. Önce Türk Hava Yolları uçaklarında bir grup gazeteyi almama kararı aldı ve uçaklarına alınan gazeteler arasından o gazeteleri çıkardı. Şimdi de RTÜK yolsuzluk ve rüşvet operasyonları ile ilgili olarak yapılan haberler nedeni ile Habertürk, Bugün, Samanyolu, Cem TV, Halk TV, Sokak TV gibi birçok kanala ceza yağdırdı.

Bu hangi demokraside var?

Bu uygulama hangi gelişmiş Avrupa ülkesinde var?

Evet soruşturmanın gizliliği gibi bir takım kurallar var, ama gerçekleştirilen bir baskında kaydedilen görüntülerin televizyonlarda yayınlanması nasıl bir suç oluşturabilir ki?

Uzun tartışmalar sonunda verilen cezaların gerekçesi ise ‘mevzuatta yer alan, "insan onurunu zedeleme ve özel hayatın gizliliğini" ihlal, "tarafsızlık" ilkesini ihlal, "haberde abartılı görüntü ve ses efektlerine yer verme" ve yargı kararı kesinleşmeden bir kimseyi suçlu gösterme, yargı sürecini etkileme" ilkelerine aykırılık’.

Türkiye’de dillerden düşmeyen demokrasinin sonuçları bunlar. Eğer yönetim erkinin yanında yer almaz, yaptıklarını alkışlamaz ve gerçekleri halka yansıtmaya çalışırsanız Demokles’in kılıcı her an ensenize inebilir.

Artık bunlara bir son vermek gerekiyor. Artık bunlara bir dur demek gerekiyor. Eğer bu sessizlik, bu vurdum duymazlık, bana dokunmayan bin yaşasın anlayışı içerisinde hareket etmeye devam edilirse bir gün sıra size de gelecektir.

Bir zamanlar sıkça kullanılan bir sözle noktayı koyalım.

‘Susma, sustukça sıra sana gelecek’ 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu