• 21 Mart 2017, Salı

Apartman altı otoparklar

Kentlerin önemli sorunlarından biri trafik sorunu ve bunun da ana kaynaklarından biri de yeteri kadar otoparkın olmaması olarak gösterilebilir. Bu sorunu yaşayan kentlerden biri de Aydın ve Aydın’ın Efeler ilçesi başta olmak üzere nüfus yoğunluğu fazla olan üç dört ilçesi.

Merkezi hükümetin aldığı bir karar ile önümüzdeki Haziran ayından itibarın yeni yapılacak binaların zemin katları artık otopark olmayacak. Yasa bunu yasaklıyor ve buralar da eskiden olduğu gibi ya işyeri, ya da konut olarak inşa edilecek.

Ülke genelinde kentlerin imar planlarının günü kurtarmaya yönelik yapılması ve bir imar planı olsun da nasıl olursa olsun anlayışı ile yapılmış olması sonucudur ki, kentlerde sokaklar altı metre civarında ve dikine büyüme sağlandıkça da o sokaklar artık trafik yoğunluğunu kaldıramıyor.

Bu yetmiyormuş gibi, bir de yeni binaların altına, zemin kata otopark yapmayı yasaklayan bir düzenleme getirmek hangi akla hizmet onu anlamak olası görünmüyor. Olsa olsa gerçekleri bilmeyen ve görmeyen bir aklın ürünü olabilir.

Efeler de ve diğer büyük ilçelerde otopark yokluğu nedeni ile vatandaşın otomobillerini yol kenarlarına park etmesi sonucu altı metrelik yollar tam bir çile yoluna dönüşüyor. Dikine büyüme sağlayan binalarda nüfus ve otomobil sayısı arttıkça bu çile daha bir içinden çıkılmaz hale geliyor. İnsanlar akşam eve geldiklerinde otomobillerini park edecek bir yer bulamıyor, dost ziyaretlerine gidenler araçlarını park yeri bulmak için dakikalarca sokakları turluyor.

Merkezi hükümet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kararını tekrardan gözden geçirmelidir. Sokakların park yerleri olmaktan kurtarmak için önemli bir katkı sağlayan zemin katların otopark yapılması uygulaması bir biçimde yürürlükte kalmalıdır.

Trafik sorununu çözememiş kentleri ve belediye başkanlarını bu karar ile bir de otopark sorunu ile karşı karşıya bırakacaktır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu