• 21 Nisan 2017, Cuma

Monarşi diyebilir miyiz?

Tarih tekerrürden ibarettir diye bir söylem anımsıyorum; ne derece doğrudur, ne derece eğridir yorumu tarihçilere kalmış bir durum. Ancak şöyle bir durum var ki, yaşadığımız yüz yılda yeniden 16 ve 17. Yüz yıllara doğru bir kayış olduğunu gördükçe bu söylemin doğruluk payı bulunduğunu düşünmeye başlıyorum.

Son yapılan bir değişiklik ile yönetim biçimi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diye bir sistemi oyladık ve yüzde 51 ile kabul edildi. YSK Kesin sonuçları açıkladığı andan itibaren de Anayasa’daki 18 maddenin değişikliği kabul edilmiş olacak. Maddelerin bir bölümü 2019 yılındaki seçimlerden sonra yürürlüğe girecek olmasına karşı bir bölümü de hemen uygulanmaya başlayacak.

Halk Oylaması sırasında sıkça sözünü edilen tek adam yönetimi şöyle bir bilgileri tazeleme ve araştırma içine girmeme neden oldu ve karşıma MONARŞİ diye bir yönetim biçimi geldi. Baktım nedir bu monarşi diye ve şu tanımla karşılaştım.

“Monarşi (Mutlakiyet), bir devlet yönetiminde, devletin temel güç ve yetkilerinin tek kişide toplandığı yönetim biçimidir. Bu yönetim anlayışında gücü elinde toplayan kişiyi sınırlandıran herhangi bir yasa yoktur. Bu açıdan yönetenin sınırsız iktidarı bulunmaktadır.”

Anayasa’daki değişiklikleri göz önünde bulundurduğumuzda ve değişikliklere karşı olan ve Hayır diyen kesimin de söylemlerine baktığımızda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen sistemin Monarşi’nin tanımına uyduğunu görebiliyoruz. O halde biz Cumhuriyet’in sadece adı ile mi yetineceğiz. Yeni sistem bir monarşi mi? Yeni sisteme, yani Anayasa’da gerçekleştirilen değişiklikler ile birlikte getirilen yönetim biçimine Monarşi diyebilir miyiz? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı