• 21 Haziran 2016, Salı

Son hatırlananlar

Anılar belleğin bir yerlerine daha önce yerleştirdiğimiz, yaşam sürecinde biriktirdiğimiz yaşanmışlar olarak adlandırılabilir. Belleğimizin derinliklerinden süzülüp gelen o anılar kimi zaman hüzünlendirir, kimi zaman neşelendirir, eski günleri yâd etmemizi sağlarlar.

Aslında anımsamaktır, dün yaşananları, yaşanmışlıkları. Yaşanmışlıkların yeniden hatırlanmasıdır. Onlar bizim biriktirdiklerimizdir, yaşam ağacımızda yeşerttiklerimiz, ambarımıza koyduklarımızdır.

Hatırlamak dedim de aklıma geldi. Yapılan bir araştırmanın sonuçları. Kişilerin kimleri ilk hatırladığı, kimleri son hatırladığı üzerine yapılmış bir araştırma. Bu araştırma verilerine göre en son hatırlanan babalar oluyor. İlk hatırlanan sevgili, sonra gelen anne ve en son hatırlanan ise babalar.

Nereden böyle bir sonuç çıkıyor diye baktığımızda da, kapitalizmin oluşturduğu ve onun doğal sonuçları bunlar. Sevgililer günü diye bir gün var ve hediye almak için en çok paranın harcandığı ve bu harcamanın yapılabilmesi için medyada en fazla haberin yapıldığı bir gün sevgililer günü.

Sonra yine kapitalizm harcama odaklı olarak anneler gününde boy boy reklamlarla karşımıza çıkıyor. Medya haberler ile anneler gününü sayfalarında belleklere kazımaya çalışıyor. Ama yine kapitalizmin harcama araçlarından biri olan babalar günü için ise sevgililer ve anneler gününe göre daha sönük geçiyor medyada.

Araştırma verilerine göre; “Sevgililer Günü” hakkında bir yılda 15 bin 464 haber çıkarken, Mayıs ayında kutlanan “Anneler Günü” ile ilgili yazılı basına yıl boyunca 15 bin 141 haber yansıdığı belirlenmiş. Haziran ayında kutlanan “Babalar Günü” ile alakalı ise yazılı basında çıkan haber sayısının 6 bin 56 da kaldığı tespit edilmiş.

Babalar olarak son hatırlanan olsak da, hatırlanmak güzel şey...

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Aralıklı gökgürültülü yağış
Yarın: 11/2 Az bulutlu