• 21 Ağustos 2017, Pazartesi

Nalıncı keseri

Keser, marangozlukta kullanılan eski bir el aleti. Zamanında çok işe yaramış, hala da işine ve yerine göre çok yararlı bir alet.

Nalıncı; eskiden insanların kullandığı ve günümüzde hala camilerde ve hamamlarda bulunan bir terlik türü. Ağaçtan yapılan bu terlik türünün yapımında keser denilen alet kullanılırmış. Nalıncı keseri tanımlaması da oradan geliyor.

Nalıncı keseri dediğimizde karşımıza çıkan, kullanılan aletin nalın yapımında kullanıldığı ifade edilme çalışılmaktadır. Asıl bu tanımlamanın kullanılmasının asıl amacı ise insanların hep kendilerini düşünmeleri ve olayları hep kendi açılarından bakmaya çalışmalarını anlatmaya çalışmaktır.

Nalıncı keseri ağacı yontarken hep ustanın üstüne üstüne yontulan ağaç parçalarını savurur. Yanı hep kendine doğru yontar nalıncı keser ile nalını. İşte bu nedenledir ki, bencil, hep kendi çıkarlarını düşünen ve olayları hep kendi açısından değerlendiren insanlar için kullanılır ‘Nalıncı Keseri’ deyimi.

Bugün şöyle çevremize baktığımızda bu tür insanların ne kadar çok olduğunu görebilirsiniz. Çalıştığınız işlerinde arkadaşlarınızın davranışlarını incelediğinizde karşınıza bu deyimi tam anlamı ile yerine getiren iş arkadaşlarınızın ne kadar çok olduğunu görürsünüz. Çevre etkisi dediğimiz şeyden olsa gerek, zaman zaman kendinizin de ‘Nalıncı keseri’ gibi olduğunuzu bile fark edersiniz.

Oysa insan denilen yaratık empati yapabilmektedir. Hayvanlardan ayrılan en büyük özelliklerinden biridir empati özelliği. Kendisini karşısının yerine koyabilme, onun ne düşündüğünü anlayabilme yetisi. Durum böyle iken ne diye ‘Nalıncı keseri’ gibi davranılır.

Sorunun yanıtı çok basit.

İnsanoğlunun var olduğu günden bu güne yenemediği tek dürtüsü ‘Ben egosu’ bizi nalıncı keseri gibi davranmaya itmektedir de ondan.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu