• 21 Eylül 2017, Perşembe

Ders çıkarabildik mi!

Hafta başından beri televizyon kanallarında, sosyal medyada sürekli olarak aynı haberi izliyor, aynı görüntüleri seyrediyoruz.

Meksika depremi.

Bugüne dek yaşanan depremlerin belki de kayda geçirilebilmiş tek örneği olabilecek nitelikte. Koca binaların nasıl yıkıldığının her saniyesi kameralara yansımış. O telaş, o korku ve panik anında çekilen bu görüntüler depremin ne denli korkutucu ve yıkıcı olduğu belki de ilk kez bu kadar çıplak ve net gözlemlenebildi.

Meksika’nın Meksiko City kentinde meydana gelen 7.1’lik depremde kameralara yansıyan görüntülerde, binaların nasıl beşik gibi sallandığını görebiliyorsunuz. Sağlam binaların bu sallanmalara karşı ayakta kalabilmelerine karşılık, malzemeden çalınmış, depreme karşı dayanıklı olarak tasarlanıp yapılmamış binaların ise bir süre sonra nasıl en zayıf noktasından yıkıldığını gözlemlenebilmekte.

Öyle umuyorum ki, birinci derece deprem kuşağında olan ülkemizde ve ilimiz Aydın’da mühendisler, müteahhitler ve binaların dayanıklılığından sorumlu yapı denetim uzmanları bu görüntüleri izlemiştir. İzlemiş ve depremin affının olmadığını net bir biçimde görebilmişlerdir. İzlemiş ve kendilerine gerekli dersleri çıkarabilmişlerdir.

Taban suyunun yüksek olduğu yerlerde yapılan yedi-sekiz katlı binaların olası bir depremde nasıl yıkılacakları Meksiko City depremi ile net bir biçimde görülmüştür. Bugüne dek yaşanan depremlerin genellikle gece ve sabaha karşı olmuş olması yeterli görüntülerin alınmasına olanak vermemişti. Ancak Meksiko City depreminin gündüz meydana gelmesi ve görüntülerin çekilebilmiş olması deprem ve deprem anında binaların nasıl beşik gibi sallandıklarını net bir biçimde ortaya koydu.

Öyle umuyorum ki, bu depremden gerekli dersleri çıkarabilmişizdir!!!

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.