• 21 Kasım 2018, Çarşamba

Güç savaşları

İnsanlık var olduğundan bu yana güçlü ile güçsüz hep çatışma içinde olmuştur. Güçlüler her zaman güçsüzleri tahakküm altına almak ve onları istedikleri gibi yönetmek için çaba sarf ederken, güçsüzlerde güçlüye karşı durup kendi bireysel özgürlüklerini ve haklarını korumak için mücadele vermişlerdir.

Bu mücadele, bu çatışma ortamı zaman zaman zengin ile yoksul arasındaki bir çatışma gibi cereyan etmiş ve bunun sonucunda bazı toplumsal kurallar oluşturulmaya çalışılmış ve oluşturulmuştur da. Bu çatışmalar sonunda yeni yönetim biçimleri ortaya çıkmış, bu yönetim şekilleri çoğu zaman güçlülerin, varsılların, üst tabaka denilen elitlerin pek işine gelmemiştir.

Bu güçlü ile güçsüzün çatışması, varsıl ile yoksulun savaşı hep bireyler arasında sürüp giden bir savaş olmamıştır. Bu uğurda ülkeler birbirleri üzerinde hükümranlık kurabilmek için kan dökmüş, aylar, yıllar süren savaşlar yaşanmıştır. Kimi zaman bunu din kanalı ile yapmaya çalışmışlar, tıpkı haçlı ordularının Müslüman ülkelerin üzerine yürümesi ve yıllar süren haçlı seferleri gibi; kimi zaman da birinci ve ikinci dünya savaşında olduğu gibi…

Bugün geldiğimiz nokta da pek farklı bir nokta değil. Bir yandan demokrasi ve özgürlük naraları atan emperyalist ülkeler, diğer yandan demokrasi vadi ile girdikleri başka ülkelerin toprakları üzerinde hükümranlık kurmaya ve o ülkeleri kendi uyduları haline getirebilmek için çaba harcamaktadırlar. Tıpkı 1991 yılından bu yana Irak, Suriye ve diğer orta doğu ülkeleri üzerinde oynanan oyunlar gibi.

Binlerce, milyonlarca insan emperyalistlerin güç savaşları ve egemenlik hayalleri nedeni ile Suriye’den başka ülkelere gitmek zorunda kalmış; binlerce Suriyeli bu güç savaşları nedeni ile yaşamlarını yitirmiş ya da sakat kalmıştır. Her şeyden de ötesi savaşın yarattığı travma geçirmiş çocukların gelecekte bu travma ile yaşayacak olmalarıdır.

Yüzyıllar geçmiş olmasına karşın dünyada değişen hiçbir şey olmamış ve orta çağdaki güç savaşları bugün de aynı hızıyla sürmektedir. Tek farkı bugün daha modern yöntemlerin kullanılıyor olmasıdır… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 15/8 Parçalı bulutlu