• 21 Aralık 2013, Cumartesi

Vahim bir durum

Son yıllarda sıradan bir olay görüntüsü çizmeye başladı operasyonlar.

Önce Balyoz operasyonu, ardından Ergenekon operasyon ve benzer operasyonlar. Dalga dalga geldi, geldi ve onlarca insan gözaltına alındı, cezaevlerine gönderildiler. Yıllarca tutuklu kaldılar, hatta kimileri tutuklu bulundukları cezaevlerinde iken milletvekili bile seçildi.

Öyle oldu ki, sıradan bir olaymış gibi gelmeye başladı, operasyonlar ve bu operasyonlar ile gözaltına alınıp cezaevlerine gönderilen isimler.

Çok değil bundan iki-üç yıl önce de futbolda aynı operasyon süreci yaşandı. Asırlık kulüplerin başkanlarının evlerine, işyerlerine baskınlar düzenlendi, başkanlar gözaltına alındı, tutuklandı, cezaevine gönderildi.

Şimdi yeni bir operasyon dalgası var. Ne kadar sürer, kaç dalga baskın ve gözaltılar yaşanır bilinmez, ama yeni bir süreç var. Bu kez daha bir ürkütücü kanımca; zira operasyona konu olan isimler bakıldığında bakan çocukları var, genel müdürler, iş adamları.

Üç ye formülü ile yola çıkıp bu formül doğrultusunda icraat yapan bir iktidarın bakanlarının çocuklarının isimleri geçiyor operasyon çerçevesinde. Milyonlarca liradan söz ediliyor operasyon konuları arasında. Ayakkabı kutularında saklanan deste deste paralar gösteriliyor televizyonlarda.

Vahim bir durum; hem hükümet açısından vahim bir durum, hem de toplumsal güven konusunda vahim bir durum. Hani seçtiğimiz insanlara ve onların yakınlarına güvenemeyeceksek kime güveneceğiz?

Daha vahimi ise, o operasyon sonrasında kamuoyunda konuşulanlar. Hükümete çamur atılmaya çalışıldığı izlenimi yaratılmaya çalışılması. Ve de en önemlisi, operasyon sonrasında İstanbul ve Ankara’dan 18 polis müdürünün görev yerlerinin değiştirilmiş olması. Son olarak da İstanbul Emniyet Müdürü’nün görevden alınması ve yerine Aksaray Valisi’nin atanmış olması.

Toplum olayları iyi irdelemeli. Taraf gözle bakıp ona göre yorumlamak yerine, her türlü ön yargılarından arınmış olarak son operasyonu değerlendirmeli. Yoksa sonumuz hiç de iyi görünmüyor?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.