• 22 Nisan 2014, Salı

CHP yine sığ sularda

Bugünlerde seçim sonrası tartışmalar devam ediyor. Bu noktada en büyük tartışma da aslında ana muhalefet partisi içerisindeki tartışmalar. Henüz tam anlamı ile kamuoyuna yansımış bir durum olmasa da CHP yine içten içe kaynamaya devam ediyor. Bunun en net göstergelerinden biri olarak geçen hafta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ‘Kurultay’ restini çekmiş olması gösterilebilir.

Yerel seçimlerden kimilerine göre başarı ile çıkmıştır CHP. Kimi kesimlere göre ise aslında ortada bir başarı yoktur. Harita üzerinde baktığınızda yine dün olduğu gibi sahil bandında vardır, CHP. Buralarda da kaybedilmiş noktalar da var.

CHP’nin nerede yanlış yaptığı sorusu sıkça soruluyor. Yanıtı ise yok öyle yapıldı, yok böyle yapıldı gibilerden söylemler. CHP’nin sağa kaydığı iddiaları, her kesimin oyunu olma hevesleri ve daha başka gerekçeler CHP’nin bu seçimde başarısız olmasının nedenleri arasında sayılıyor.

Bana kalırsa bunların hepsi birer nedendir. CHP’yi seçimlerde olumsuz yönde etkileyen nedenlerdir. Ama asıl neden CHP’nin siyaset sahnesinde son yıllarda omurgasız bir duruş sergilemesidir. Kendi tabanının istemlerine göz ardı etmesidir. Sosyal demokrat bir parti olarak en başta yapması gereken ‘Önseçim’leri unutup her şeyi merkezden çözmeye çalışmasıdır.

CHP’nin bugünden tezi yok yapması gereken seçimden seçime değişkenlik göstermeyen, tutarlı ve devamlılık gösteren bir yapıya kavuşması gerekir. Parti tabanının görüş ve isteklerinin hep ön planda tutulduğu bir anlayışın hakim kılınması gerekir.

Bir başka önemli nokta da CHP kendi politikalarını üretmek zorundadır. Başkalarının ürettiği politikalar kuyruğuna takılıp gitmeden, tutarlı politikaları olan bir parti olmak zorundadır. Bunlar yapılmadığı sürece CHP dün olduğu gibi bugün de sığ sularda yüzmeye devam edecektir.

CHP her zaman, ama her ne olursa olsun her zaman ideolojisinin partisi olmak zorundadır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Bulutlu
Yarın: 18/12 Sağanak yağışlı