• 22 Haziran 2016, Çarşamba

Betonun soğuk gri rengi

Park ve bahçe düzenlemesi dediğimizde hemen aklımıza taş ve beton zeminler geliyor nedense. Güzelim alanları bozuyor, toprak ve yeşillik alanları talan ediyor yerine taş döşenmiş ya da beton dökülmüş alanlar yapıyoruz.

Ne çok severmişiz taşı ve betonu?

Aydın’da bir Kent Meydanı düzenlemesi yaptık, onlarca ağacı yok ettik, çim alanları, çiçeklik alanları yok ettik, yerine bir süs havuzu ve etrafına da beton zeminli kocaman bir alan yaptık. Oysa eski hali, toplumun sulu park diye adlandırdığı hali ile Atatürk Parkı, ağaçlarla bezenmiş, etrafında çiçeklerin olduğu, toprak zeminli ve yine süs havuzu bulunan bir yerdi ve kentin orta yerinde yeşil ve serin bir alan yaratıyordu.

Turistik Park beton yığını, Adnan Menderes Parkı beton yığını, yazın bu sıcağında şöyle nefes alabilecek bir ağaç gölgesi bulmak Aydın Kent Merkezi’nde nerede ise olanaksız desek abartmış olmayız.

Son bir örnek vereceğim. İçimi acıtan, onca harcanan paraya yazık dedirten bir düzenleme, Çakırbeyli Parkı.

Önceleri Aydın’ın ve Aydınlının nefes aldığı, çocukların toprakta oynaya bildiği, hatta yetişkinlerin bile ayakkabılarını çıkararak toprağa bastığı ve stres attığı yeşil, ağaçlarla bezeli güzelim parkın artık yerinde yeller esiyor.

Geçtiğimiz yıllarda Özel İdare tarafından (giderayak tabir edebileceğimiz bir biçimde) ihale edilen ve geçtiğimiz günlerde tamamlanarak gayri resmi olarak hizmete açılan park, Çakırbeyli Parkı.

O alandaki ağaçlar kesilmiş, çiçekler yok edilmiş, küçük küçük iki üç ağaç kulübe eklenmiş ve zemini tamamen betonla kaplanmış bir alan haline getirildi son düzenleme ile. İşte böylesi bir anlayış içerisindeyiz. Park ve bahçe düzenlemesi dediğimizde hemen yeşili yok edip betonun o soğuk gri rengini aklımıza getiriyoruz. Ne olur park ve bahçe planı yapan okumuş arkadaşlarım, artık biraz da toprak ve yeşili düşünseniz? Ağaçları ve çiçekleri ile tam bir botanik kafası ile planlarınızı yapsanız? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.