• 22 Ağustos 2017, Salı

Kongre süreci başlıyor

İktidar ve muhalefet partilerinin ilçe ve il kongreleri süreci başlıyor. Önümüzdeki süreç her iki partide de yerelde parti içi mücadelenin sahne alacağı bir süreç olacak. Bu süreçte her iki partinin de örgütlerinde ilçe başkanlığı veya il başkanlığı için aday adayları çıkacak, sonrası malum ya tek adaya inecek, ya da bazıları kendiliğinden kenara çekilecekler.

Hani demokrasiden söz ediyoruz ya, işte tam burada demokrasi gerekiyor. Göstermelik değil, gerçek demokrasiden söz ediyorum. Partiler ne kadar demokrat olduklarını, ne kadar halkın istediğini yaptıklarını gösterebilmek için öncelikle partililerinin özgür iradeleri ile kendi yöneticilerini seçmelerini sağlamaları gerek.

Peki nasıl olacak?

Göstermelik temayül yoklamaları ile değil elbet.  Siz mahalle temsilcili, teleğe seçecekmişsiniz seçin, ancak kongreye gidildiğinde o seçim çevresinde kimler partiye kayıtlı ise sandığa gidip ilçe yöneticilerini ve il yöneticilerini seçebilmeli.

İnsanlar hiçbir telkin altında kalmadan kendi özgür iradeleri ile aday olabilmeli ve partililer de bu adaylar arasında ilçe başkanını, il başkanını ve ilçe-il yöneticilerini seçebilmeli. Siz bunları yapabiliyor musunuz? Hayır. Siz birkaç kişinin söylemi ile seçtiğiniz delegeleri sandığa götürüp başka ve yöneticilerinizi öyle seçiyorsunuz.

Siz temayül yoklaması diyerek partilinizi sözde dinliyor görünüyorsunuz, ama kendi istediğinizi empoze edip onların yönetici ve başkan olmalarını sağlıyorsunuz. Bu yöntem hiçbir demokrasi anlayışı ile bağdaşmıyor.

İçinde bulunduğumuz süreç sonunda her iki partide de üyelerin, örgütü istediği değil, egemenlerin istedikleri yönetici ve başkan olacak. Gerisi koca bir yalan… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı