• 22 Eylül 2017, Cuma

Süreklilik, değişkenlikte!

Çocuklarımız iyi eğitim alsın, okusunlar, büyük adam olsunlar istiyoruz. İstiyoruz ki, bizim yaşantımızdan daha iyi bir yaşantıya sahip olsunlar istiyoruz. İstiyoruz istemesine de ne bizler istediğimizi elde edebiliyoruz, ne de çocuklarımız ne isteyeceklerini sağlıklı bir biçimde düşünebiliyorlar.

Ülkemizde öyle bir eğitim sistemi var ki, mübarek kara tahtaya tebeşirle yazılmış yazı gibi. Bir sonraki gelenin silgi ile sildiği bir yazı gibi bir eğitim sistemimiz var. Eskilerin söylediği bir sözde olduğu gibi, sanki suya yazılmış yazı gibi…

Bugün bakanlık koltuğunda oturan zat eğitim sistemini daha iyi hale getireceğiz diyor ve bir sistem getiriyor. Ardından bir iki yıl sonra o bakan gidiyor başka bir zatı muhterem bakanlık koltuğuna oturuyor. Bir de bakıyorsunuz ki o da eğitim sistemi ile oynamaya ve değişiklikler yapmaya başlamış. Her gelen bir önceki öğrencinin kara tahtadan sildiği yazılar gibi eğitim sistemini siliyor ve yeni bir sistemi getiriyor.

Son on beş yıldır okula yazılan hiçbir çocuk yazıldığı günkü sistem ile temel eğitimini tamamlayıp bir sonraki aşamaya başladığı sistem ile geçebilmiş değil. Zira üç beş yılda bir değişen sistem ile çocuklar da ne yapacaklarını şaşırmış durumda.

Hele bir de sistem ile bu kadar oynayanlar ‘çocuklarımızın daha iyi yetişmesi için’ diye bir söylemin ardına sığınmıyorlar mı, işte tam da burası anlaşılır gibi değil.

Bir yandan çocuklarımızın iyi yetişmesini istiyoruz, bir yandan da sistem ile sürekli oynuyoruz. Kalıcı ve köklü bir eğitim sistemi yok iken çocuklarımız nasıl iyi yetişecekler?

Şurası da bir gerçek ki, bizim eğitim sistemindeki süreklilik değişkenlik…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı