• 22 Kasım 2017, Çarşamba

Son Akşam Yemeği

Hayatın başlangıcı bireyler için dünyaya geldiği gün itibarı ile başladığını düşünürsek eğen, gözlerini kapatıp son nefesine verdiği güne dek geçen sürece yaşam diye adlandırdığımız doğrudur. Aslında bir sonraki günün yaşanacağının hiçbir garantisi yoktur. Yani yaşanan her gün son günmüş gibi yaşanası bir yaşamdır bizimkisi.

Son gün gibi, son yenen akşam yemeği de yaşamın son akşam yemeği olma olasılığı bir o kadar yüksektir. Bir sonraki akşama erişip erişemeyeceğimiz sorusunun yanıtı net değildir. Bir sonraki günün akşamını göreceğim demek de, bu akşam son akşam demekte yanlıştır.

Son gün, son akşam, son yemek derken bir hikayeyi sizlerle paylaşmak isterim.

Yazar Paulo Coelho’dan bir hikaye anlatmak isterim size “Leonardo ve son akşam yemeği”

“Leonardo da Vinci `Son Akşam Yemeği` isimli resmini yapmayı düşündüğünde büyük bir güçlükle karşılaştı. İyi`yi İsa`nın bedeninde, Kötü`yü de İsa`nın arkadaşı olan ve son akşam yemeğinde ona ihanet etmeye karar veren Yahuda`nın bedeninde tasvir etmek zorundaydı.

Resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabileceği birilerini aramaya başladı. Bir gün bir koronun verdiği konser sırasında, korodakilerden birinin İsa tasvirine çok uyduğunu fark etti. Onu poz vermesi için atölyesine davet etti, sayısız taslak ve eskiz çizdi. Aradan üç yıl geçti. `Son Akşam Yemeği` neredeyse tamamlanmıştı, ancak Leonardo da Vinci henüz Yahuda için kullanacağı modeli bulamamıştı.

Leonardo`nun çalıştığı kilisenin kardinali, resmi bir an önce bitirmesi için ressamı sıkıştırmaya başladı. Günlerce aradıktan sonra Leonardo vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam buldu. Paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmiş bir durumda kaldırım kenarına yığılmıştı.

Leonardo, yardımcılarına adamı güçlükle de olsa kiliseye taşımalarını söyledi. Çünkü artık taslak çizecek zamanı kalmamıştı. Kiliseye varınca yardımcılar adamı ayağa diktiler. Zavallı, başına gelenleri anlamamıştı. Leonardo adamın yüzünde görülen inançsızlığı, günahı, bencilliği resme geçiriyordu..

Leonardo işini bitirdiğinde, o zamana kadar sarhoşluğun etkisinden kurtulmuş olan berduş gözlerini açtı ve bu harika duvar resmini gördü. Şaşkınlık ve hüzün dolu bir sesle şöyle dedi:  `Ben bu resmi daha önce gördüm...`

`Ne zaman?` diye sordu Leonardo da Vinci, o da şaşırmıştı..

`Üç yıl önce` dedi adam. `Elimde avucumda olanı kaybetmeden önce... O sıralarda bir koroda şarkı söylüyordum. Pek çok hayalim vardı. Bir ressam beni İsa`nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti...`

İyi ve Kötü`nün yüzü aynıdır...

Her şey, insanın yoluna ne zaman çıktıklarına bağlıdır...”

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.