• 22 Aralık 2014, Pazartesi

Yazmak

Yazmak, insanın içinden geçenleri kâğıda dökebilmesi elbette güzel bir şey. En azından ben böyle düşünüyorum. İnsan önündeki kâğıda elindeki kalem ile duygu ve düşüncelerini dökebiliyor almasından daha güzel, daha rahatlatıcı ne olabilir ki?

Vardır elbet; belki de müzik yapmak da yazmak kadar rahatlatıcı ve terapi yanı olan bir etkinliktir. Ama ben müzik yapmayı bilmediğime göre yazmaktan başka ne gelir elimden.

Bir de şöyle düşünün; Aydın gibi bir yerde yıllarını geçirmiş, gazetecilik gibi hem zevkli, hem de zevkli olduğu kadar yorucu bir mesleği yapmış birinin yazmasından doğal bir şey olabilir mi? Olamaz elbet. Edindiği onca birikimi gelecek nesillerle paylaşması gerekir. Bu birikimler ışığında olaylara bakabilmeli ve onlar üzerinde yorumlarda bulunabilmeli. Bu yorumlarını da gazete okurlarıyla paylaşmalı.

Yazmak, bilgi birikimini başkalarına aktarmak adına önemli bir olgu dedik ya, işte bunu yaparken de sorumlu davranmak gerek. Kaleminizi oynatırken empati kurarak yazmak gerekir. Yorumlarınızı yaparken belden aşağı vurmamak gerekir. Hele ağdalı lafların yanında argo sözcüklerden kaçınmak gerekir. Karşınızdakini aşağılamadan, hakaret etmeden, yanlışın yanlışlığını ortaya koyabilmek gerekir.

Hani son birkaç yıldan bu yana komedi filmi denildiğinde illede içinde küfür olmalı gibi bir düşünce oluştu ve çekilen filmlere baktığımızda da bol küfürlü olduğunu görüyoruz ya, iste yorumlarında da insanlar küfürlü yorum yapmayı bir marifet saymaya başladılar. Hakaret etmeyi, küçük düşürmeyi alışkanlık haline getirmeye başladılar.

Bu tür yazılar belki sosyal medyada gülünüp geçiliyor olabilir, ama bir gazete köşesinde, bir internet sitesinde faydalı olmaktan öte zarar verici bir durum olmaktan öte gidemiyor. Ha bir de bazı gaz vericilerin aferinleri var ki, o da aferin delileri için biçilmiş kaftan gibi oluyor. Yoksa ne yazarına, ne gazeteye, ne de okura bir fayda sağlamıyor.

Yazmak önemli dedik ya, yazmak işini üstlenmek de ayrı bir sorumluluk getiriyor. Hem hakaret etmeden yazacaksınız, hem de zamanında yazılarınızı yazı işlerine ulaştıracaksınız ki, sizin yazdıklarınızda var olan fikirlerin, görüşlerin ve yorumların da bir değeri olsun. Kendi sorumluluğunu yerine getirmeyenler başkalarında nasıl sorumluluklarını yerine getirmesini bekleyebilir ki? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı