• 23 Şubat 2013, Cumartesi

Bir yıldan fazla var


Yerel seçimlere henüz bir yıl var. Hatta tam olarak hesaplandığında bir yıldan da fazla bir zaman bulunuyor. Henüz herhangi bir parti ne büyük şehir belediye başkan aday adayı belli, ne de potansiyel adayların isimleri kulislerde konuşuluyor.

Seçime uzunca bir sürenin olması nedeniyle gönlünden aday adalığını geçirenler bile açıkça ‘ben aday adayıyım’ deme cesaretini gösteremiyor. Genelde aday adayı olmayı düşündüğü partinin etkinliklerinde daha sıklıkla görünmeye, kendini bir adım öne çıkarmaya çalışıyor. Türkiye’deki siyaset anlayışına baktığımızda yapılanın da yanlış olduğunu söylemek pek de hakkaniyetli bir durum olmaz.

Diyebilirsiniz ki, durum böyle iken bu milletvekillerinin, il bakanlarının belden aşağı çalışmaları niye?

Ben de bu duruma bir anlam verebilmiş değilim. Hani şöyle Mayıs-Haziran aylarına gelsek ve bu kavga gürültü, belden aşağı vurmalar o zaman olmuş olsa hak vereceğim. Seçime altı-yedi ay kalmıştır, kendi partisini öne çıkarmaya çalışıyordur diyeceğim. Ama o da değil, henüz seçime bir yıldan da fazla bir süre var.

Aslına baktığımızda Aydın olarak bu yerel seçimlerde bir ilk ile karşı karşıyayız. İlk kez büyükşehir belediye başkanlığı ve meclisi için oy kullanacağız. Bunun yanında köyler de artık şehirler için oy kullanacaklar. Bunun ne gibi sonuçları olacağını hiç kimse kestirebilmiş durumda değil. Siyasi partiler nasıl bir seçim stratejisi uygulayacakları konusunda bile tam bir karar verebilmiş olduklarını sanmıyorum. Bir anlamda bu seçim biraz da el yordamı ile gerçekleşecek; dene yanıl sistemi gibi olacak. Bu seçim deneyim kazanma seçimi olacak. Seçilen Büyükşehir Belediye Başkanı için bile tam bir bilinmezlikler duruyor önünde.

Milletvekillerinin ve il başkanlarının daha bir yıl önceden yüksek volümlü, agresif tavırlarının altında yatan neden de bilinmezlikler ve deneyimsizliktir belki. Şurası bir gerçek ki, bu yerel seçimler iktidar ile muhalefet arasında kıran kırana geçecek. Bir yıl önceden böylesi bir çekişme varsa, seçim zamanını siz düşünün. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı