• 23 Şubat 2013, Cumartesi

İkinci demiryolu


Son zamanlarda müjde diye veriliyor; ‘Aydın’a ikinci demiryolu hattı’ diye.

Aydın-İzmir demiryolu hattının yenilenmesinin üzerinden daha birkaç yıl geçti. Şimdi ikinci hat müjdesi veriliyor. Oysa hattın yenileme çalışmaları yapılırken ikinci hattın yapılabilme olasılığı ortada duruyordu. Ama o gün bunu düşünen olmadı, etkili, yetkili ve siyasi iradeden.

Devlet Demir Yolları Genel Müdürü hattaki yenileme çalışmaları devam ederken çalışmaları yerinde gözlemlemeye Aydın’a geldi. O zaman basın mensupları ile birlikte çalışmaları yerinde izledi. Sonra Çamlık’taki müzede bir basın toplantısı gerçekleştirilerek çalışmalar hakkında bilgi verildi.

O gün sayın Genel Müdür’e ‘hazır hat yenileme çalışmaları yapılırken, bu hat çift hat mı olacak?’ diye sormuştum. Yine o gün hızlı tren ile ilgili de sorum olmuştu.

Genel Müdür hattın çift hat mı olacağı sorusuna aynen şöyle demişti: ‘Bizim programımızda böyle bir şey yok’

O gün programda olmayan çift hat bugün ikinci demiryolu hattı olarak müjdeleniyor. İşte bu devletin masraflarının neden yoğun olduğunun gerçeği de burada net bir biçimde görünüyor. Oysa hat yenilemesi planlanırken çift hat projelendirmiş olsa tek kalemde yapılıp bitecek ve ikinci bir masraf olmayacaktı. Ama kime anlatacaksın ki?

Nasılsa toplum sorgulamıyor. Sorgulamaya kalkanlar da bir şekilde susturuluyor. O zaman bildiğini yap, sonra Müjde olarak duyur ki, bu toplum sizi iş yaptı olarak görsün. Bu çift hat müjdesi de bundan başka nasıl değerlendirilebilir ki?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
15 / 7 Açık
Yarın: 16/8 Çok bulutlu