• 23 Şubat 2013, Cumartesi

Seçilmişler ile halk arasına…


Yıllardır bu mesleğin içindeyim. Emekli olduktan sonra da mesleği yapmaya devam eden biri olarak deneyimleri olan biri olduğumu düşünüyorum. Yazılarımda da elbette bu deneyimlerimden yararlanıyorum.

Otuz yılı aşkın süredir anlamadığım tek nokta seçilmişler ile halk arasında, yani seçenlerle seçilenler arasında oluşan tampon bölgelerdir. Hep birileri o araya girip kimin, hangi seçenin seçilen ile görüşeceğine karar veriyor olmasıdır. Bunlar da genelde seçilmişlerden biri değil, aksine atanmış kişilerden oluşmakta ve seçenler ile seçilenleri bir araya getirmemek için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Ararsınız seçilmiş ile görüşmek istersiniz, size şöyle denir.

‘Şu anda müsait değiller, biz size dönelim’

Her ne hikmet ise seçilmiş ya hiçbir zaman müsait olmaz, ya da atanmışlar hiçbir zaman size dönüş yapmazlar. O söylenen söz ‘Biz size döneriz’ sözü de öylece havada asılı kalır.

Önümüzde yine bir seçim var. Her ne kadar bir yıla yakın bir süre var ise de seçimlerde seçenler ile seçilenler yine bir araya gelecek ve yine seçilenler, seçilenlerin oylarına talip olacaklar. Şeffaflıktan söz edecekler. Kapılarının her an açık olacağından söz edecekler. Tıpkı geçmişte seçilenler gibi seçenlerin oylarına talip olurken bir takım sözler sarf edecekler.

Peki; söyledikleri sözler yaşama geçecek mi?

Geçmişe bakacak olursak; en azından dört yıl öncesi seçimlerde söylenenlere ve seçilenlerin söylemleri ile eylemlerinin yüz seksen derece zıt olduğuna bakacak olursak, geleceğin de pek farklı olacağını düşünmek biraz saflık olur her halde.

İşin özü şu: Seçilmişler seçildikleri andan itibaren halkla aralarına koydukları atanmışları bir aradan çıkarabilseler, seçenler ile seçilmişler çok daha rahat iletişim kurup anlaşabilecekler.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı