• 23 Şubat 2017, Perşembe

Soytarılar ve akıllı deliler

Tarihin tozlu rafları arasında kaldığını sandığımız ‘Padişahım çok yaşa’ sanki bir sihir marifeti ile yeniden aramıza dönmüş gibi. Tarihte padişahın çevresini saranların sıklıkla dile getirdiği ‘Padişahım çok yaşa’ bugünlerde de birebir aynı olması da siyasilerin çevresindekiler tarafından dile getirilmeye devam ediyor ve bunun karşılığında da padişahın soytarısı gibi nemalanıyorlar.

Oysa gereksinimini duyduğumuz sözcük ‘padişahım çok yaşa’ değil, ‘kral çıplak’ cümlesi olması gerekiyor. Kralın çıplak olduğunu haykıracak delilere gereksinim var. Gerçekleri siyasiler yüzüne karşı haykırabilecek, yapılan yanlışları dile getirebilecek akıllı delilere gereksinim var.

Ne var ki, gümüz siyasileri akıllı delilerden pek hazzetmiyorlar. Gerçekleri duymak işlerine gelmiyor. Sürekli pohpohlanmak, şımartılmak, en doğrusunu ‘siz bilirsiniz’ diyen insanları gereksinim duyuyorlar. Bu da yanlışların üst üste yığılmasına ve giderek onarılamaz hasarların oluşmasına neden oluyor.

Bir düşünün. Makam sahibi bir siyasi kendisine danışmanlık yapması için görevlendirdiği kişinin yaptığı yanlışların faturasını ödemek durumunda kalıyor. Düşünün ki, siyasiye danışmanlık yapması gereken kişinin aslında kendisine bir danışman gerekiyor. Ancak, bu durumdan danışmanın işvereni durumdan rahatsız değil. Ortalıkta dolanan söylemlerden rahatsız değil. Bunlarla ilgili bir basın toplantısı yapıp gerçekleri kamuoyuna açıklama gereği bile duymuyor.

Bu durum çılgın soruları akıllara getiriyor. O soruları burada yazmayacağım; zira sizler de aynı çılgın soruları eminim aklınızdan geçiriyorsunuz. O nede bilineni yinelemenin bir anlamı yok.

Şurası bir gerçek ki, bugün ‘Padişahım çok yaşa’ diyenler, soytarılık yapanlar, ilk fırsatta yeni padişahlar bulacak ve onlara ‘padişahım çok yaşa’ diyerek soytarılık yapacaklardır. Biraz da akıllı delilerin sözlerine kulak verin, vakit geç olmadan.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı