• 23 Ağustos 2016, Salı

Enerji Verimliliği Belgesi

Binaların güvenliğinin yanı sıra şimdilerde bir konuya daha gündeme geldiğini görüyoruz. Binaların ne kadar enerji verimli; yani enerjiyi verimli mi kullanıyor, yoksa hoyratça, boşu boşuna harcanan bir durumda mı, konusu gündemde.

Belki de bu konuda birçok insan henüz bir şey bilmiyor. Konuyla ilgili bilgisinin olduğu söylenemez insanların. Enerji Verimliliği Kanunu (5627 sayılı) 2011 yılının ocak ayında çıkmış ve resmi gazetede yayımlanmış. O günden beri de yürürlükte. Ancak geçiş süresi var. Yani tam zorunluluk, enerji kimlik belgesi olma zorunluluğu 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak.

Ne işe yarayacak bu ‘Enerji Verimliliği’ belgesi diye baktığımızda; binaların bu belge olmadan alımı ve satımı yapılamayacak. Tıpkı DASK’ta olduğu gibi binanın tapu devri yapılma aşamasına gelindiğinde ‘Enerji Verimliliği Belgesi’de istenecek bina sahiplerinden. Eğer yoksa alım satım gerçekleşmeyecek, tapu devri yapılamayacak.

Enerji verimliliği belgesi belgesinin zorunlu olduğu binalar ise 50 metrekare üzeri binalar olarak belirlenmiş. Yani eviniz 50 metre karenin üzerinde ise Enerji Verimliliği Belgesi olması gerekiyor. Yoksa satmaya kalktığınızda satamayacaksınız.

DASK’ın olması gerektiği gibi Enerji Verimliliği Belgesi de olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bunu yapmak için öncelikle elinizdeki eski bina envanterini temizlemeniz gerekiyor. Yani yeniden yapılanmayı, kentsel dönüşümü gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yirmi yıllık, otuz yıllık binanın enerji verimliliği hangi ölçülerde olabilir ki?

Bu konu da bazı konularda olduğu gibi kağıt üzerinde uygulanan, aslında gerçeklikle ilgili olmayan bir durum olacağa benziyor. Uygulama başladığında göreceğiz, Enerji Verimliliği Belgesi’nin nasıl alınacağı ve binanın bu belgeyi alması için hangi kriterler çerçevesinde kontrol edileceğini göreceğiz.

Unutmayın 2017 Mayıs ayından itibaren binaların Enerji Verimliliği Belgesi olması zorunlu hale geliyor. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı