• 23 Ağustos 2017, Çarşamba

AK Parti’de il başkanı…

Bir önceki yazımda da ifade ettiğim gibi yerelde siyasetin nabzı partilerin örgütlerinde atmaya başladı. Zira, önümüzdeki süreç öyle bir süreç. İktidar partisi AK Parti yeniden yapılanma süreci dediği bu süreçte ince eleyip sık dokuyarak ilçe ve il başkanlarını belirleyecektir. Hele Aydın’da kurulduğu günden bu yana bir türlü örgütlerin başarılı olamaması ve çıtayı yükseğe koyamaması nedeni ile Aydın teşkilatının yapılanmasına daha bir özen göstereceklerdir.

İşte bu bağlamda Aydın’da kimin il başkanı olacağı çok daha önem kazanıyor. Girilen hiçbir referandumda Aydın’da başarı sağlayamamış AK Parti teşkilatlarının yerine başarıyı yakalayacak, Aydınlıyı ikna edecek onların güvenini ve sempatisini kazanacak bir teşkilat yapılanmasına gerek var. Öyle yerelde belediye başkanı ile kavga edecek il başkanı veya teşkilat üyelerine değil, Aydın’da AK Parti’nin oylarını arttıracak isimler aranacak.

Peki bulabilecekler mi, böyle isimler var mı?

Elbette AK Parti içinde çok değerli isimler var. Bugüne dek kenarda köşede kalmış, sürekli ikinci plana atılmış isimler elbet var. O isimleri teşkilatta görev almaya ikna etmek gerek. İL Başkanlığı görevini üstlenmelerini sağlamak gerek.

Peki bugünkü yapı ile bunu yapabilirler mi?

Görünen o ki yine yapamayacaklar. Zira AK Parti’nin Aydın Teşkilatı üzerinde öyle bir el var ki, kurulduğu günden bu yana kendi menfaatinden başka bir şey istemiyor. Göreve gelen ilçe başkanları ve il başkanları da adeta onun güdümünde olması gerekiyor. Bu yapı kırılmadığı ve Aydın’daki o üst akıl devre dışı bırakılmadığı sürece Aydın’da AK Parti’nin işi hep zor olacaktır.

Bir de AK Parti bugüne dek alışıla gelmişin dışına çıkması gereken bir partidir. Nedir o diye sorarsanız da, öyle temayül yoklaması gibi kandırmacalardan vaz geçip, kaç kişi aday olursa olsun demokratik bir yarışın yaşanarak bir başkanın seçilmesinin yolunu açması gerekmektedir. Üst akılların belirlediği isimlerin yerine gerçekten Teşkilat içinde sevilen, sayılan isimlerin teşkilat tarafından özgürce seçilmesini sağlamak gerekir.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu