• 23 Aralık 2014, Salı

Depremde kaç bina yıkılır?

Geçen hafta içerisinde ‘Aydın Allah’a emanet’ başlığı ile yayınlanan haberde, olası bir deprem sonrasında Aydın’ın Marmara depremindeki yıkımdan farksız bir yıkım ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunuluyordu.

Efeler'in dışındaki 16 ilçede, afetlere hazırlık çalışmasının yapılmadığını savunan Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Veli Tiryaki "AFAD'ın tüm Türkiye'yi kapsayan Afet Müdahale Planı, Aydın'a indirgenirken, afetlere hazırlıklar Efeler'e göre yapıldı. İlimizin nüfusu bir milyon üzerindedir. Efeler'de ise nüfusumuzun 5'te 1'i yaşamaktadır. Kuşadası, Nazilli, Söke ve diğer ilçelerimizde bulunan yaklaşık 850 bin kişi afet müdahale planının dışındadır. Çünkü AFAD yapılanması kapsamında sadece il merkezlerinde müdürlükler oluşturuldu. İlçelerdeki eski Sivil Savunma Müdürlükleri ise lav edildi. Bunun için Nazilli, Didim, Kuşadası ve diğer ilçelerimizde, afetlere hazırlık çalışmalarını yapacak bir yapı mevcut değildir. Buralarda, afet anında gerekli olan insan gücü, makine ve bina durumu ile ilgili elimizde güncel kayıt yoktur. Çadır kentin nereye kurulacağı, insanlar öldüğünde neredeki soğuk hava depolarının kullanılacağı belli değildir" diyor.

Aydın 1. Derece deprem bölgesinde bulunan bir il olarak her an kuvvetli bir depremin olma olasılığı bulunuyor. Buna karşılık yapılan çalışmalara baktığımızda yeterli olduğunu söylemek olası görünmüyor.

AFAD’ın Afet Müdahale Planı’nın kapsadığı Efeler ilçesinde de durumun pek parlak olduğu söylenemez. Zira kent içerisindeki birçok binanın depreme dayanıklı olup olmadığı tartışılır bir durumda. Bugüne dek yapılmış binaların depreme dayanıklı olup olmadığını belirleyecek bir çalışma ortada görünmüyor.

Plan dışı kat arttırımları, taban suyunun fazla olduğu yerlerde çok katlı yapılaşmaya izin verilmesi gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda Efeler ilçesinde kaç binanın depreme dayanıklı, kaç binanın depreme dayanıksız olduğunu kimse söyleyemiyor.

Aydın’da, başta Efeler ilçesi olmak üzere ivedilikle binaların depreme dayanıklı olup olmadığı konusu araştırılmalı ve kentsel dönüşüm yasası kapsamından da depreme dayanıklı binaların yapılması sağlanmalıdır.

Bugün kime sorsanız, ‘depremde kaç bina yıkılır’ diye bir yanıt alabilmenin olası değil. Bu soru karşısında verilen tek yanıt 1999 depreminden önce yapılan binaların yıkılacağı görüşü. Bir araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar değil anlayacağınız.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı