• 24 Ocak 2014, Cuma

Toplumsal sorumluluk

Bireysel sorumluluklarımızın yanında, hiç kuşku yok ki, toplum olarak da yerine getirmemiz gereken sorumluluklarımız var. Bu sorumluluklarımızı ne ölçüde yerine getirdiğimiz konusunda ise üzerinde çok durmamız gereken bir durum ile karşı karşıya kalıyoruz.

Kırsal kesim insanımız toplumsal sorumluluklarının bilincinde hareket etmeyi sürdürüyor.

Köyünü ve çevresini temiz tutma, yakınlarını koruyup kollama görevlerini yerine getiriyor.

Devletine karşı olan sorumluluklarını da yerine getiriyor. Ama kırsaldan kentlere doğru inmeye başladığınızda artık bireysellik daha bir ön plana çıkmaya başlıyor.

Yaşadığımız çevreye karşı sorumluluklarımız olduğunu anımsamamız gerekiyor. Yarınlarda bu çevrede yaşayacaklara karşı sorumluluklarımız var, kentli olmanın sorumlulukları var elbet. Ama biz öyle bir noktaya gelmiş, öyle bir duruş sergiliyoruz ki; “Benim istediğim olsun da gerisi ne olursa olsun” duruşundayız.

Yok öyle şey.

Birlikte yaşıyorsak, birlikte yaşamaya devam edeceksek, “Evim temiz olsun da, sokak ne olursa olsun” duruşunu bir kenara itmek zorundayız.

Çöplerimizi zamanında çıkarmak zorundayız.

Yediğimiz meyvenin, kuru yemişin atıklarını balkonlardan aşağı boca etmemek durumundayız.

Eskilerin deyimi ile “Herkes kapısının önünü süpürürse sokak temiz olur” anlayışı içerisinde hareket etmek durumundayız. Zira bu kent bizim, bu kenti kirleten de bizleriz, temiz tutacak olan da… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı