• 24 Nisan 2014, Perşembe

Mutlu olmasını bilmek bir sanattır

Sürekli bir arayış içerisinde olmak, aradığını bulduğunda mutlu olacağına inanmak. Hangi derecede insanı mutlu eder? İnsan mutlu olabilmek için olmazsa olmazların başında bir metaya ulaşması mı gerekir?

Aslına bakarsanız mutlu olabilmesini bilmek bir sanattır. En küçük değişimlerin bile insanı mutlu edebileceğini hemen hepimiz biliriz. Biliriz bilmesini de bir türlü o küçük olgularla mutlu olmayı başaramayız.

Hedeflerimiz vardır. Ulaşmak istediklerimiz vardır. Sahip olmak istediklerimiz vardır. Bunlara ulaşmak ve sahip olmak için çabalarız. Sanırız ki sahip olmak istediklerimizi elde ettiğimizde, sahip olduğumuzda mutlu olacağız.

Olur muyuz?

O mutluluk kısa sürelidir. Bir anlık mutluluktur. Hemen sonrasında yeni bir maddeye sahip olma arzusu ile yeniden mutsuzluk girdabının içerisine girer günümüz insanı. Oysa elindeki ile mutlu olmasını bilen bir insan, mutlu oldukça da sahip oldukları da bugünden daha iyi bir konuma gelmektedir.

Kendini mutlu hisseden, mutlu olan insan daha üretken olur. Ürettikçe daha da mutlu olur. Bu döngü doğru bir biçimde işlediğinde kazanımlarınız ve sahip olduklarınız da siz farkında olmadan artacaktır.

Mutlu olmak için tabii ki en başta da kendinizi sevmeniz, işinizi sevmeniz gerekiyor. Kendini sevmeyen, işini sevmeyen insana dünyaları verseniz de mutlu olamayacaktır. O halde öncelikle kendimizi sevmesini öğrenmeliyiz. Sonra işimizi sevmeli ve severek yapmalıyız ki, üretkenliğimiz artsın, dolayısı ile mutluluğumuz.

Unutmayın, mutluluk hemen yanı başınızda. Siz görmesini bildiğiniz sürece o sizinle olacaktır. Onu göre bilmek, mutlu olabilmek bir sanattır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı