• 24 Mayıs 2013, Cuma

Demokratikleşme ve çifte standart

Türkiye bir zamanlar yüksek enflasyon ile uğraşıyordu. Yıllık yüzde yüzleri geçen enflasyon ile mücadele etmek zorunda kaldı. Bu mücadele içerisinde her dönemde olduğu gibi, bu dönemde de karı çıkanlar, zararlı çıkanlar hep oldu. Kimi zaman bir gecede milyonları kendi kar hanelerine yazdıranlar oldu.
Türkiye yine bir başka sorun terör ile yıllardır uğraşıyor. Bu bir ara dış odaklı terör örgütlerinin eylemleri oldu. Daha sonra yine dışarıdan destek alan ama ülke içinde eylem gerçekleştiren örgüt ortaya çıktı.
Seksenlerin ilk yarısında yabancı terör örgütleri ile savaşmak zorunda kalan Türkiye seksenlerin ikinci yarısından itibaren içerideki terör ile mücadele etmek durumunda kaldı ve hala da devam ediyor.
Bir başka mücadele de demokrasi mücadelesi. Bu mücadele genellikle toplum katmanları tarafından verilen bir mücadele biçimi oldu. Ülke yönetiminde söz sahibi olanların dillerinden düşürmedikleri demokrasi ve demokratikleşme aslında yaşama geçirilmeden yok edilen bir kavram oldu. Toplum demokrasi mücadelesi verdikçe karşı duranlar da güç kullanma yöntemlerini değiştirdiler.
Demokratik ülkelerde insanlar demokratik haklarından olan karşı duruş, proteste etme gibi eylemleri rahatlıkla yapabilirlerken ülkemizde bu hak genelde yandaşlar tarafından kullanıldı. Karşı duruş sergileyenlere cop ya da bugünlerde revaçta olan biber gazı ve karga tulumba gözaltına alınma reva görüldü.
Şimdi birileri çıkmış demokrasiden ve demokratikleşmekten söz ediyor. Demokratikleşmenin önünde duran çifte standardı kaldırmadan nasıl bir demokratikleşme sağlanabilir ki? Size karşı olanları polis gücü ile protesto etmelerini engeller ve onların demokratik haklarını kullanmalarına izin vermezseniz nasıl bir demokratikleşme olabilir.
Türkiye eğer gerçekten demokratikleşmek istiyor ve çağdaş demokratik ülkeler ligine çıkmak istiyor ise eğer; öncelikli olarak vatandaşları arasında ortaya koyduğu çifte standardı ortadan kaldırmak zorundadır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı