• 24 Haziran 2016, Cuma

Betonlaştıkça yanıyoruz

Havalar neden bu kadar sıcak oluyor sorusunun yanıtını aramaya çalışan uzmanlar, ilk gördükleri kentlerde yeşil alan azlığı oluyor. Kentler daha önce de değindiğim gibi beton yığını oldukça, şehir merkezleri giderek daha fazla sıcak olmaya başladığı gerçeği ile karşı karşıyayız.

Yapılan bir araştırmada, Dünya’daki büyük kentlerde yeşil alan miktarı bakılmış ve İstanbul bu anlamda en alt sıralarda yer alıyor yüzde 2’lik bir rakam ile. İstanbul böyle olurken, Aydın’ın durumunun da pek fazla farklı olacağını sanmıyorum. Zira son yıllarda giderek betona rağbet etmekte ve yeşil alan olan parkları bile bozup yerine betonla kaplı zeminler yapıyor ve ağaçların da büyük çoğunluğunu keserek yeşili daha da azaltıyoruz. Çok olsa İstanbul’dan bir, iki puan daha iyi durumda oluruz o kadar. Gerçek şu ki, giderek kentlerimizi betona teslim ediyor ve dar sokaklar ile daha bir sıcak kentler, daha bir havası kentler yaratmaya devam ediyoruz.

Yine uzmanların ifade ettiği bir başka konu da hava sirkülasyonu göz önünde bulundurmadan yapılmış imar planları ve buna bağlı olarak gerçekleşen yapılar da kentlerin daha sıcak ve daha kirli olmasının en önemli nedenlerinden biri.

Aydın’da bu anlamda sıkıntı büyük; zira zamanında yapılan imar planın kentin en fazla rüzgarı nereden aldığına bakılmaksızın bulvarlar açılmış ve bunlar da Aydın’ın doğası ile taban tabana zıt olunca da hem hava sirkülasyonu olmuyor, hem de Aydın’ın havası giderek kirleniyor.

Aydın özeline baktığımızda yılın büyük çoğunluğunu doğu-batı yönlü rüzgarları alıyor. Bu durumda bulvarların da doğu batı yönünde açılması gerekirken, saha çalışması, araştırma yapılmaksızın yapılan imar planında bulvarlar hep güney-kuzey yönünde açılmış durumda. Bu da yazın esintiyi alamama, kışın da bacalardan çıkan gazları temizleyememe gibi bir sorunla karşı karşıya kalıyoruz.

Velhasıl betonlaşıyoruz, betonlaştıkça da daha fazla sıcakla karşı karşıya kalıyoruz; yanıyoruz. (ATİLA KARPINAR)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Parçalı bulutlu
Yarın: 30/16 Gökgürültülü sağanak yağış