• 24 Temmuz 2017, Pazartesi

24 Temmuz ve Sansür

Bugün 24 Temmuz; Basın sektörü için önemli bir gün. Basında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü. Verilen mücadeleler ve ödenen bedeller sonucu Basın üzerindeki Demokles’in kılıcı gibi sallanan sansürdün kurtuluşun yıl dönümü 24 Temmuz.  

Aydın’da basın üzerindeki sansürü iki yıl süre ile yaşamış biri olarak, sansürün kaldırılmış olmasının ne denli önemli olduğunu iyi bildiğimi düşünüyorum. 12 Eylül darbesi sonrasında sıkıyönetim döneminde her gün haber ve köşe yazılarını bir dosya halinde gazeteye girmeden önce garnizon komutanlığına götürüp, görevli komutanın satır satır haber ve köşe yazılarını okuduktan sonra yayınlanabilir prafının ardından gazetede yayınlandığı günleri yaşayan biriyim.

24 Temmuz benim açımdan bu anlamda da önemli bir gün. Gazetecinin, basının özgür olması gerektiğini ve bu özgürlüğünü de meslek etiği içerisinde kullanabilmesi gerektiğini savunan ve savunmayı da devam eden biri olarak da 24 Temmuz ‘Basın’da sansürün kaldırılışının’ yıldönümü önemli bir gün.

Bugün basın üzerinde var olan olumsuzluklar, sansürden çok daha vahim olan ‘Otosansür’ün yoğun bir biçimde uygulanıyor alması. Bu yazıyı yazarken bile kelimeleri ince okuyup sık dokuyarak satırlara döküyor olmamız, basının geleceği açısından oldukça düşündürücü olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.

Evet bugün 24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının yıl dönümü. Bugün basın ve basın camiasının gününü kutlarken, sansürün her türlüsünün tarihin tozlu sayfalarına kalkmasını hepimizin en büyük arzusu olsa gerek.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı