• 24 Ağustos 2017, Perşembe

Herkesi kucaklamalı

Siyaset yerelde de, genelde de ısınmaya başlıyor. İki gündür yazdığımız gibi yerelde iki partinin kongreler süreci bayramdan sonra başlıyor. Kongre süreci demek partilerin ilçe ve il örgütlerinde hareketlilik ve seçim heyecanı yaşanacak demek.

Örgütler öncelikle delege seçimlerini gerçekleştirilecek ve nerede ise üç yıldır kapısı çalınmayan, telefon ile bile aranmayan partililer tek tek aranacak, oy istenecek, partili oldukları hatırlanacak. Sonra içlerinden bazıları delege olacak biraz daha kalifiye olacaklar. Daha çok aranır sorulur olacaklar. Tabiki kongreler bitene dek. Kongreler biter bitmez yeniden unutulacaklar, bir dahaki seçimlere kadar.

Genel siyasette ise yeni parti oluşumunun fitilinin ateşlenmesi siyaset sahnesinde heyecan uyandırmaya yetti de arttı bile. Hemen herkes, iktidarı, muhalefeti, partili partisiz herkes yeni parti oluşumunun nasıl bir şey olacağını merak ediyor, birbirlerine soruyor.

Meral Akşener önderliğinde kurulacak yeni parti nasıl bir parti olacak?

Bugünkü şartlarda kurulacak yeni partinin bir ideoloji partisi olmayacağı kesin. Zira bu anlamda yeterince parti var ve hiçbiri de bir arpa boyu yol alamıyor bu güne dek. Yol alanlar da hep aynı bantta gidip geliyorlar.

Yeni kurulacak parti hiç kuşku yok ki, toplumun her kesimini kucaklayan bir parti olmalı. Sağcısı, solcusu, dincisi ve milliyetçisi ile toplumun her kesimini kucaklaması gerek. Eğer kurulacak parti, birkaç kişinin kendi egolarını parlatmak, onlara kişisel kariyer sağlamak için kurulmuyor ise toplumun her kesimini kucaklaması gerekir. Kurulacak yeni parti eğer iktidar olmak, mevcut iktidardan Türkiye’yi kurtarmak istiyorsa, ki iddiaları öyle, o zaman daha çok toplumu kucaklamaya gereksinimleri var.

Yeni kurulacak partide sağcılar kendilerini bulmalılar, solcular da. Bu partide dinciler de kendilerini ifade edebilmeli, milliyetçiler de. Yani yeni parti dört eğilimi de kucaklayan ve dört eğilimin de desteğini arkasına alabilecek bir parti olmalı.

Kısacası; herkesi kucaklamalı.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.