• 24 Ekim 2017, Salı

Yeni bir parti doğuyor

Yol yakın, beklenen gün geldi gelecek. Türk Siyasi tarihi yeni bir partinin doğuşuna tanıklık edecek. Bugün yarın yeni parti Türk siyaset sahnesindeki yerini alacak.

Meral Akşener’in önderliğinde kurulacak olan partinin geleceğinin ne olacağı meçhul. Belki de var olduğu gibi de yok olacak. Diğer irili ufaklı partiler gibi siyaset tarihinin tozlu raflarında yok olup gidecek. Bugünden yarını kim bilebilir?

Belki de, Türk siyasetinde olağan üstü koşullar hariç, kastım darbe sonrasındaki siyasal yaşama geçiş sürecindeki örnekleri, kurulduktan bir süre sonra iktidar olup ülkeye hizmet etmeye başlayacaktır. Belki de bugünkü iktidar partisi gibi kuruluşunun üzerinden geçecek bir buçuk gibi kısa bir süre sonunda Türk seçmeni kendilerine iktidar olma şansını verecektir.

Dedim ya kimse bugünden yarına ne olacağını kestirebilecek durumda değildir. Henüz seçimlere kadar önümüzde nerede ise bir buçuk yıl gibi bir süreç var. Bu süreçte neler yaşanır, seçmenin eğilimleri ne yönde şekillenir kestirebilmek olası değil. Hele hele son birkaç aydır yaşadıklarımıza bakılırsa, çok hızlı ve çok stresli bir süreçten geçiyoruz. Bu sürecin sonunda kimlerin ödüllendirileceği, kimlerin cezalandırılacağı sürecin sonucunda netleşecektir.

Bugünden görünen o ki, Meral Akşener önderliğinde kurulacak parti merkez sağda yer alacak bir parti olacak. Son on-on beş yıldır siyaset sahnesinde eksikliği hissedilen merkez sağda bir partinin kurulacak olması dengelerin kurulabilmesi açısında önemlidir. Ben yaptım oldu zihniyetinin yok olması yolunda da önemli bir gelişme olacaktır.

Kimileri diyebilirler ki, siyasi istikrar ortadan kalkacaktır. Merkez sağda oyların bölünmesi istikrarsızlığı getirecektir. Evet böyle bir risk var, ama unutmayalım ki, siyasi istikrarın var olduğu dönemlerde de iktidar sarhoşluğu gibi bir durum ortaya çıkıyor ki bu hepsinden daha fazla zarar veriyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı