• 24 Aralık 2013, Salı

CHP rahat olmayacak

Giderek resmin büyük kısmı da netleşmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde MHP’nin ilçe Belediye Başkan adaylarını açıklamasının ardından, Pazar günü de CHP’nin ilçe belediye başkan adayları netleşti; Köşk ve Kuşadası dışında. Bu iki ilçenin de önümüzdeki birkaç gün içerisinde açıklanması bekleniyor.

En azından yerel seçimlerle ilgili resmin CHP ve MHP kısmında resmin tamamını görme şansına sahip olduk. Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayları netleşti. Şimdi artık, iktidar partisi AKP’nin ilçe adaylarını açıklayacağı günü bekleyeceğiz.

CHP’nin ilçe başkan adaylarının açıklanmasının ardından ilçe örgütlerinde ortaya çıkan rahatsızlıkları CHP il örgütü nasıl giderir bilinmez, ama işin doğru olanını yapmayan CHP’de 30 Mart günü gerçekleştirilecek seçim sonuçları ne olursa olsun bu rahatsızlık ve adayların belirlenmesi noktasındaki sıkıntılar daha uzunca bir süre tartışılacaktır.

Sosyal demokrat bir parti olduğunu savunan CHP’nin Aydın genelinde Belediye Başkan adaylarını ön seçimle belirlemesi gerekirdi. Sosyal demokrat bir partide birkaç kişilik bir ekibin, komisyonun, kurulun, adını ne derseniz deyin, aday belirlemesi hiç de hazmedilecek bir konu olmasa gerek.

Hele bugün parlamentoda bulunan Milletvekillerin ön seçim ile belirlenen sıralama sonucunda bugün vekillik koltuklarına oturuyor olmaları da düşünülecek olur ise; Aydın’da CHP adaylarını ön seçim ile belirlemeliydi. O zaman örgüt sandıktan çıkan sonucu itiraz etmeyecek ve partisinin başarısı için gönül rahatlığı ile seçim çalışmalarına katılacaktı.

Her ne hikmet ise Türkiye’de bu tür uygulamalar hep oluyor. Örgütte olduklarında önseçimin en güçlü savunucuları olanlar, bir makam ve mevkiye sahip olduklarına tam tersi uygulamalara destek verebiliyorlar. Bu anlamda CHP’nin Aydın Milletvekillerini örgüte ve kendilerine saygısızlık yaptıklarını düşünüyorum. Umarım bugün düşülen bu yanılgı gelecekte gerçekleştirilecek Milletvekilliği seçimlerinde de düşülmez.

Şurası bir gerçek ki, CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı noktasındaki rahat olabilir, ama aday belirlemede uygulanan yöntem nedeni ile 17 ilçede hiç de olmayacağı kesin.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı