• 25 Şubat 2013, Pazartesi

Teknoloji ve saldırılar


Aydın’da dijital yayıncılığa Denge gazetesinden sonra ikinci olarak başlayan Hedef Gazetesi’nin internet sitesi geçtiğimiz hafta içerisinde saldırıya uğradı ve çökertildi. Yaklaşık üç gün süreyle internet üzerinden yayın gerçekleştiremedik.
Web tabanındaki verilerin zarara uğratıldığı ve profesyonelce gerçekleştirilen saldırı sonrasında Cumartesi günü sabaha karşı yeniden yayına başladık.
Bu saldırılar ilk ya da son olmayacaktır. Bizler gerekli önlemleri aldıkça, dijital saldırıları gerçekleştirenler de bunlara karşı yöntemler geliştiriyorlar. Bir anlamda bu biçimde yaşamayı öğrenmek zorunda kalacağız. Zira gazetecilik artık giderek sanal ortam üzerinden yapılan bir iş olma yoluna doğru gidiyor. Belki önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dijital gazeteler tamamen yaygınlaşmış olacak.
Bu saldırılar biliyoruz ki, dünyanın her yerinde her kurumun web tabanlarına karşı gerçekleştiriliyor. Dünya markaları Appel ve Microsoft da bul saldırılardan nasibini alanlardan. Bununla kalmıyor, istihbarat örgütlerinin internet siteleri saldırıya uğruyor. Sosyal paylaşım siteleri saldırıya uğruyor.
Hedef Gazetesi internet sayfasının saldırıya uğradığı günlerden birkaç gün önce Facebook, Twetter gibi sosyal paylaşım siteleri saldırıya uğradı. Amerika’nın önde gelen basıl kuruluşlarından New York Times ve Wall Street Journal gibi gazetelerin bilgisayar sistemleri de siber saldırıların hedefi oldu.
Şurası bir gerçek ki, gazeteciliğe başladığım yıllarda gazetedeki haberlerin halka ulaşmasını engellemek için bayilerdeki gazeteler toplu olarak satın alınırdı. Bugün de siber saldırılar ile karşı karşıyayız. Bu günlerin de bir sonu gelecek ve adı üzerinde bu saldırılar da bir gün anılar arasında kalacaktır.
Şurası bir gerçek ki, kendi emeklerine saygı duyulmasını isteyenler, başkalarının emeklerine saygı duymayı öğrendiklerinde bu tür olgular da ortadan kalkacaktır. Sözün özü, saygı duyulmak istiyorsanız, saygı duymasını bileceksiniz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.