• 25 Şubat 2014, Salı

Kokudan ne zaman kurtulacak

Aydın yıllardır kent içinde sıkışıp kalmış ve şehir içi ulaşımı da önemli ölçüde olumsuz etkileyen otobüs terminalini şehir dışına yaptığı modern tesis ile rahatlattı rahatlatmasına, ama onun da kendi içinde daha kullanıma bir hafta önce girmiş olmasına karşın sorunları ortaya çıkmaya başladı.

Aslında sorun dediğimiz konu pek de yeni sayılmaz. Otobüs terminalinin yeri belirlendiği gün de bu sorun vardı, inşaata başlandığı gün de aynı sorun mevcut idi. Şehirde yaşayanlar yaz aylarında sıkça uğrak yeri haline gelen Çakırbeyli Parkı’na gidip gelişlerinde, ya da Çine ve yöresinde oturanlar Aydın Merkez’e giriş çıkışlarında bu sorun ile karşı karşıya kalıyorlardı.

Neydi bu sorun?

Lağım kokusu. Kentin kanalizasyon arıtma tesisinin karayoluna yakın bir yere konuşlandırılmış olması ve tesisin hangi nedenler ile çevre koku yaydığı konusunun bir türlü bulunup çözüme kavuşturulamaması nedeni ile Aydın-Muğla karayolundan geçerken burnunuza hep keskin bir lağım kokusu geliyor ve o yoldan geçmek bile istemiyordunuz.

İşte şimdi de bir haftalık yeni Otobüs Terminali’nin çevresi, hatta yazıhanelerin bulunduğu kapalı mekan bile lağım kokusu altında kalıyor. Zaman zaman çevreyi saran lağım kokusu kapalı alana girdi mi çıkmak bilmiyor ve yazıhanelerin bulunduğu alana girer girmek lağım kokusu sizi karşılıyor.

Böylesi modern bir tesis yapılmış olmasına karşın bu soruna bir çözüm bulunamamış olması, gelecekte Aydın Otobüs Terminali’nin ‘Lağım kokulu terminal’ söylemi ile anılmasına neden olacaktır ki, hiçbir Aydınlı böyle bir şeyi istemediği gibi kenti yönetenlerin de bunu isteyebileceğini düşünmüyorum.

Ben kendi adıma bizzat bu sorunu yaşadım. Terminaldeki otobüs firmalarının çalışanları ile de yaptığım görüşmede lağım kokusundan şikayetçi. Terminalden yolcu olarak yararlananların şikayetleri ayrı bir durum.

Bir de otobüs firması yetkilileri ve otobüs şoförlerinin belediye başkanında bir talepleri var. Çevre Bulvarı’nın biran önce asfaltlanması. Şoförler ve firma yetkilileri ‘Çevre bulvarı çok kötü. Burasının ivedilikle asfaltlanmasını istiyoruz’ diyorlar. Benden iletmesi, gereğini elbet ilgili ve yetkililer yerine getirecektir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı