• 25 Temmuz 2013, Perşembe

Haberiniz var mı, sansür kalkmış!

Yeryüzünde belki de en güzel mesleklerden biri gazetecilik. Hani bazen düşünüyorum, ‘Gazeteci olmasaydım, ne olmak isterdim’ diye. Yine gazetecilik mesleğini seçiyorum.
Bu meslekte otuz yıldan bu yana fiilen çalışan biri olarak çok şeyler gördüm. 12 Eylül ihtilalini gördüm. İhtilal günlerinde gazetelerde yayınladığımız haberlerin bile nasıl sansürlendiğini gördüm. Bizzat komutanlara kendi ellerimle götürüyordum haberleri, onların onaylarını almak için.
Yazdığım köşe yazılarında komutanlar ile karşı karşıya kaldığımız anlar oluyordu. Bazı cümleler, bazı kelimeler yazımdan çıkartılıyor, ya da değiştiriliyordu. Bu nedenledir ki, sonraki yaşamımda yazdığım yazılar çoğunda uzun ve dolambaçlı yollardan anlatmak istediklerimi anlatmaya çalıştığım çok oldu. İhtilalin olumsuz izlerinden biridir benim üzerimde.
24 Temmuz sansürün kaldırılışı nedeniyle düzenlenen törenlere bu yıl işlerimin yoğunluğu nedeni ile katılamadım. Katılmış olsam da sadece cismim orada olacak, benliğim ile orada olmayacaktım. Zira son yıllarda yaşananlara baktığımızda ülkemizde sansürün kaldırılmış olduğunu söylemek, kitabi bir ifadeden öteye geçmiyor.
İktidarlar, güç sahipleri eğer hoşlarına gitmeyen bir haber ya da yazı yazılıyor ise hemen o haberi ya da yazıyı yazan gazetecinin tepesine çörekleniyorlar. Ya patronlar aracılığı ile bu gazetecilerin işlerine son veriliyor, işsiz gazeteciler, kervanına katılıyorlar. Ya da bir takım başka yollar ile özgür gazeteciler bağımlı, yandaş ve güç odaklarının isteğinden çıkmayan gazeteciler yapılmaya çalışılıyor.
Türkiye’de son yaşanan, bir iki ay içerisindeki, olaylara baktığınızda bile Türkiye’de sansürün bütün haşmeti ile devam ettiğini görebilirsiniz. Artık gazete patronları, editörler haberlerin ya da köşe yazılarının nasıl yazılacağına, nelerin yazılıp, nelerin yazılmayacağına varacak oranda müdahil olmaya başlamış ise nasıl sansürün kaldırıldığından söz edebiliriz.
Yansız, objektif ve de evrensel bir perspektiften baktığınızda ‘Türkiye’de sansür yoktur’ diyebilir misiniz? Ben diyemiyorum. Zira yaşananlar ve gözlemlenenler sonucunda sansürün dik alasının ülkemizde hüküm sürdüğünü görüyorum.
12 Eylül döneminde sansürü iliklerine kadar yaşamış biri olarak, sansürün kalktığına inanmayanlardanım.
Sizin haberiniz var mı, sansür kalkmış! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı