• 25 Kasım 2017, Cumartesi

YANKI

Haftanın son iş günündeyiz. Haftanın ilk gününün verdiği isteksizlik gibi son iş gününde de bir an önce günün bitip tatilin başlaması isteği kaplıyor insanın içine. Bir nevi günün ilk saatlerinden itibaren tatil moduna girmiş gibi oluyor insan.

Bugün ne yapmak istediğini sorsalar hemen hemen herkes aynı yanıtı verecektir. Şöyle bir işten güçten uzak bir gün yaşayabilsem diye yanıt verir. İşte böyle bir günde de yazılacak yazı tatile ve doğaya ilişkin olmalı diye düşünerek bir hikaye anlatmak isterim.

“Bir adam ve oğlu ormanda yürüyüşe çıkarlar. Oğlan bir dala takılıp düşüyor ve canı yanınca "Ahhhhh" diye bağırıyor. İleride bir dağın tepesinden "Ahhhhh" diye bir ses duyuyor ve şaşırıyor.

Merak ediyor ve "Sen kimsin?" diye bağırıyor.

Aldığı yanıt "Sen kimsin?" oluyor.

Aldığı yanıta kızıp "Sen bir korsansın" diye tekrar bağırıyor. Dağdan gelen ses " Sen bir korsansın" diye yanıt veriyor.

Çocuk babasına dönüp "Baba ne oluyor böyle?" diye soruyor.

"Oğlum" diyor adam, "Dinle ve öğren!" ve dağa dönüp "Sana hayranım" diye bağırıyor. Gelen cevap " Sana hayranım" oluyor. Baba tekrar bağırıyor, "Sen muhteşemsin!".

Gelen cevap " Sen muhteşemsin! Sen muhteşemsin!". Oğlan çok şaşırıyor, ama halen ne olduğunu anlayamıyor.

Babası açıklamasını yapıyor. "İnsanlar buna `Yankı` derler, ama aslında bu `Yaşam`dır. Yaşam daima sana verdiklerini geri verir. Yaşam yaptığımız davranışların aynasıdır. Daha fazla sevgi istediğin zaman, daha çok sev!

Daha fazla şefkat istediğinde, daha şefkatli ol! Saygı istiyorsan insanlara daha çok saygı duy. İnsanların sabırlı olmasını istiyorsan sen de daha sabırlı olmayı öğren. Bu kural yaşamımızın bir parçasıdır, her kesiti için geçerlidir."

Son söz olarak bir ata sözümüzü anımsatmak isterim. Derki atasözünde; “Ne ekersen onu biçersin”

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı