• 26 Mart 2016, Cumartesi

Ne kadar çok okursak…

Yazmak veya okumak; insanın kendini geliştirmesi, ufkunu genişletmesi için gerekli en temel gereksinimlerinden biri olarak değerlendirilebilir. Tıpkı nefes almak, yemek yemek, su içmek gibi bir temel gereksinim. İç güdüsel olarak yapılan bir gereksinim olmalı.

Böylesine bir temel gereksinim diyen düşündüğümüz okuma işini ne kadar yapıyoruz. Toplum olarak ne kadar gazete, kitap okuyoruz. Verilere baktığımızda kitap okuduğumuz, gazete okuduğumuzu söylemek hiç de kolay bir şey olmadığı çıkıyor karşımıza.

Nerede ise seksen milyonluk bir nüfusa ulaştık, ulusal gazetelerimizin en çok satanı bile bir milyon adet satamıyor. Yerel gazetelerimiz, kendi yöresinde olup bitenleri, belki de en tarafsız bir biçimde, sayfalarında okurlarına aktarmaya çalışsa bile günlük satış ortalamaları yok denecek kadar az diyebileceğimiz bir durumda.

Gençlik yıllarımda, henüz lise çağlarımda bir romanın satış rakamları ile bugün en çok satan bir romanın satış rakamlarına bir küçük karşılaştırma yaptığımızda 45-50 milyon nüfusun olduğu dönemde bugünkünün kat be kat daha fazla kitap satıldığını görebiliyoruz. Bugün en çok satan kitap denildiğinde 15- 20 binlerden söz ediliyor. Oysa yetmişli yıllarda yeni çıkan bir kitabın ilk baskısı bile bu rakamların iki, üç, dört katı fazla miktarlarda basılıyordu..

Okumak ufkumuzu genişletir, okumak ruhumuzun en temel besinlerindendir, ama biz o besinden uzakta duruyoruz. Öyle bir duruma geldik ki, araştırıp okuyup öğrenmek yerine birilerinden yarım yapıldak bilgilerde aydınlanmayı yeğliyoruz ki, bu da gelecek için en önemli tehlikelerden biri olarak karşımızda duruyor.

Okumayarak bizi kendi istedikleri gibi şekillendirmek ve yön vermek isteyenlerin ekmeğine yağ sürüyoruz. Okumayarak ‘okur-yazarlık oranlarının yükselmesinden rahatsızlık’ duyanlara rahat nefes aldırıyoruz.

Ne kadar çok okursak o kadar çok aydınlanırız. Ne kadar çok aydınlanırsak, o kadar çok sorgularız. Ne kadar çok sorgularsak da o kadar çok doğruyu buluruz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.