• 26 Haziran 2013, Çarşamba

Ayrıştırmanın kimseye faydası yok

Bir zamanlar sokaklarda kargaşa hüküm sürüyordu.
İnsanlar sokağa çıkmaya bile korkar durumdaydılar.
Hemen her gün ülkenin bir köşesinden bomba patladı haberleri geliyordu.
Yine hemen her gün ülkenin herhangi bir köşesinden iki grup arasında çatışma çıktığı ve yaralananların olduğu haberleri geliyordu.
Bir evde yaşayan ağabey ve kardeşin aynı anda eve girip çıkamadığı duyumları alınıyordu. Duyumdan da öte bizzat gözlemlenenler vardı.
Ağabey evde iken kardeş eve girmiyor, kardeş evdeyken ağabey eve girmiyordu. Yüz yüze gelmemek ve birbirlerine karşı kötü söz söylememek, hatta şiddete başvurmamak için.
Niye böyleydi?
Çünkü ülke bir biçimde ikiye bölünmüştü. İnsanlar sağcı-solcu diye ayrıştırılmıştı. Tıpkı bugün birilerinin yapmaya çalıştığı gibi. Kardeş kardeşe düşman edilmişti. Bir bakıma böl, parçala yönet taktiği güdülüyordu.
Öylesine ki, bazı iller kurtarılmış bölge ilan edilmişti. Bazı illerde de kentin batısı solcuların elinde ise, doğusu da sağcıların elinde kurtarılmış bölgelerdi. Buraların kendi kuralları vardı, yasal olmayan, hiçbir hukuka uymayan.
Anaların gözleri her gün yaşlıydı. Analar her gün, her gece endişe içerisinde yaşamaya çalışıyordu. Bugün çocuğumun başına bir iş geldi mi endişesi içindeydi.
Bugünleri hep birlikte yaşadık. Biz o günlerden geldik bu günlere. İnsanların ayrıştırılmasının, ötekileştirilmesinin acısını çekerek, faturasını ödeyerek geldik. Bugün ne yapılmaya çalışıldığını iyi biliyoruz.
İnanın ülkeyi ve ülke insanını bizden-sizden diye ayrıştırmanın hiç kimseye faydası yok. Bugün bunu yapmaya çalışanlara son bir hatırlatma. Unutmayın gemi batarsa tüm yolcuları ile birlikte batar. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı