• 26 Temmuz 2016, Salı

Yerel gazeteler

Yerelde yayın yapan gazeteler hep ikinci planda tutulmaya çalışılır. Zira yerel gazeteler ulusal boyutta haberleri sayfalarında fazlaca yer vermezler. Ne Başbakan’ın muhalefet partileri ile kavgasını ne de muhalefet partilerinin iktidarla olan kavgasını sayfalarına taşımazlar. Çünkü onların tek derdi vardır kendi bulundukları yörenin daha iyi, daha güzel olması için uğraşmaktır.

Aydın özelinden bakacak olursak eğer; Aydın’daki yerel gazetelerin birincil dertleri Aydın’a yapılacak veya yapılmayan, yapılması elzem olan yatırımları kovalamaktır. İktidar partisi ile muhalefet partilerinin siyasi kavgaları Aydınlı gazeteleri ve gazetecileri ilgilendirmez.

Onlar; günümüzden örneklemek istersek eğer, Aydın-İzmir otobanının çevre yolu bağlantısının yapılıp yapılmaması ile ilgilidirler. Onlar; Çıldır Havaalanının ulaşıma açılıp Aydın’dan Türkiye’nin başka illerine uçuşların başlaması, hatta yurtdışı uçuşları başlayarak ihracatın direkt Aydın’dan gerçekleşmesinin sağlanması ile ilgilidirler.

Onlar; Aydın şehir içi ulaşımının daha akılcı çözümlere kavuşturulması ve şehir içi trafiğinin bir an önce rahatlatılması ve kentin merkezindeki trafik sorununun çözümü ile ilgilidirler. Onlar; Aydın’a yapılacak bölge hastanesinin ne zaman inşaatının başlayıp, ne zaman bitirilerek hizmete açılacağı ile ilgilidirler.

Aydın’daki yerel gazeteler Aydın ve Aydın ilinin sorunları ile yatıp kalkmaktadırlar. Varlık nedenleri Aydın’ın sorunlarını ilgili mevkilere duyurmak ve çözüme kavuşması noktasında kilometre taşı olabilmek derdindedirler.

İşte o nedenledir ki, Türkiye’nin başka illerinde olduğu gibi Aydın’da da etkili ve yetkili mevkilerde olanlar, sivil toplum örgütleri, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları ve büyükşehir belediye başkanı yerel gazeteleri didik didik taramalı ve takip etmelidirler. Üniversite rektörlüğü ve fakülte dekanları yerel gazeteleri her gün en ince ayrıntılarına dek takip etmeli ve kentin sorunlarının çözümü noktasında çözümler üretmelidirler.

Bunları gerçekleştirebildiğimiz zaman Aydın daha iyi noktalara gelecek ve Aydın’da etkili ve yetkili mevkide olanlar kimin kim olduğunu daha iyi anlayabileceklerdir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.