• 26 Aralık 2013, Perşembe

Birinci derece söz sahibi partilidir

CHP’de kazan kaynamaya başladı. Sosyal demokratlar yine birbirlerini aşağı doğru çekme gayreti içerisine girmiş görünüyor.

15 ilçenin belediye başkan adaylarının açıklanmasının ardından Nazilli ve İncirliova’da çeşitli istifalar gerçekleşti. İstifaların ilk bakışta doğru bir eylem biçimi olarak görünmesine karşın, seçim sürecinde CHP açısından şık olmayacağını tüm partililer gibi, istifa edenlerinden bildiğinden eminim. Ancak CHP, ya da sosyal demokratların genel hastalığı bir kez daha ortaya çıktı ve ‘ben yoksak’ anlayışı bir kez daha kendini göstermiş oldu.

Önümüzdeki süreç CHP açısından ne getirir, ne götürür zamanla göreceğiz. Bu süreç içerisinde başkan adayları açıklanmayan iki ilçede durum ne olacak o da önemli olacak. Köşk ilçesinde belki sancılı bir süreç yaşanmayacak, ama Kuşadası’nda durumun hiç de öyle olmayacağı gözlemleniyor.

Önümüzdeki birkaç gün içerisinde olmaz ise, yeni yılın ilk haftasında belediye başkan adayı açıklanması beklenen Kuşadası’nda da açıklanacak isim ya partiyi derleyip toparlayacak, ya da tıpkı Nazilli’de yaşanan ve yaşanacak istifaların bir benzerinin de Kuşadası’nda yaşanması büyük bir olasılık.

Elbette bu noktada partililerin hakkını da teslim etmek gerek. Sosyal demokrat bir partinin ‘kamuoyu yoklaması’ aldatmacasının sonuçlarına göre aday belirleme yöntemi seçmiş olması ve genel merkez tarafından adayların belirleniyor alması da partiliyi bu noktaya getirdi.

Bir önceki yazımda da ifade ettiğim gibi, CHP gibi sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir partide ‘kamuoyu yoklaması’ diye bir yöntem aday belirlemede tercih edilmemeliydi. Gündeme bile gelmemesi gerekirdi. Kaldı ki, tüm üyelerin katılımı ile yapılacak bir önseçim ile elde edilecek sonuçlar, bugün yapıldığı söylenen kamuoyu yoklamasından daha mı az bir insan tarafından belirlenmiş olacaktı.

Partiliye güvenmek ve ona saygı duymak gerekir. Partili sadece seçimlerde oy kullanmak, sandık başında beklemek, seçim çalışmalarında köy köy, kahve kahve dolaşmak için yoktur. Partili aynı zamanda halkın karşısına çıkarılacak adayın da belirlenmesi noktasında birinci derece söz sahibidir. (Aydın SARI)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı