• 27 Şubat 2017, Pazartesi

Kavga ile değil sevgiyle

Dilimizden düşürmediğimiz sözcükler var. Bunlardan biri de son zamanlarda Birlik Zamanı söylemi. Aklımıza her geldiğinde, başladığımız her işte, yaptığımız evleri satışa sunup verdiğimiz televizyon reklamlarında ‘BİRLİK’ söz ediyoruz.

Peki sözünü ettiğimiz birliği sağlamak, yek vücut olabilmek için nasıl bir çaba harcıyoruz?

Dilimizden düşürmediğimiz birliği sağlamak için neler yapıyoruz?

Söylemlerimizde birliği pekiştirici sözleri ne kadar söylüyor ve ifade ettiğimiz birliği kendi yaşamımızda ne kadar uyguluyoruz?

Yok, biz söylemi seviyoruz; birliğin ve birlik olmanın kendisinden pek hoşlandığımız söylenemez. Zira söylediğimiz sözün daha birkaç dakika sonrasında ayrıştırıcı, ötekileştirici ifadeler kullanmaktan hiç de kaçınmıyoruz.

Önümüzde önemli bir süreç var. Bu süreçte belki de hiç olmadığımız kadar sağduyulu, birlik ve beraberliği zedelemekten kaçınan ifadeler kullanmamız gerekiyor. Ancak görüyoruz ki, henüz sürecin başında olmamıza karşın ayrıştırıcı, ötekileştirici sözler havada uçuşuyor.

Bizden olanlar vatan için, birlik ve beraberliğimiz için çalışıyorlar, bizden olmayanlar, hain, terörist gibi ifadeleri kullanmaktan hiç de kaçınmıyoruz. Unutmayalım ki, bu vatan üzerinde yaşayan herkes bu vatanın evladıdır ve bu vatan için hiç gözünü kırpmadan canını verir. Salt sizin gibi düşünmedikleri ve sizin yolunuzda yürümedikleri için insanları terörist ilan etmek birlik ve beraberliğe hizmet etmez, aksine ayrıştırır, kutuplaştırır ve toplumu birbiri ile kavgalı hale getirir.

Evet birlik zamanı, bütünlük zamanı, ancak bu birlik ve bütünlüğü sağlamak sizin gibi düşünmekten geçmiyor. Bu birlik ve beraberliği sağlamak, bütünleşebilmek sizin gibi düşünmeyenleri de sevgi ve muhabbetle kucaklayabilmekten geçecektir.

Her ne yaparsak yapalım, ötekileştirmeden, ayrıştırmadan yapalım. Kavga ile değil, sevgi ile.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu