• 27 Mart 2013, Çarşamba

İttifak çatırdıyor

Yerel seçimlerin hemen ardından hem Aydın Belediye Meclisi’nde, hem de İl Genel Meclisi’nde CHP ile MHP arasında kurulan ittifak son günlerde çatırdamaya başladı.
İl Genel Meclisi Başkanlığı konusunda yerel seçimler sonrasında bir anlaşmaya varan iki parti dönüşümlü olarak İl Genel Meclisi Başkanlığı yürüteceklerdi. İlk iki yılın ardından CHP’li il Genel Meclisi Bakanı’nın yerine MHP’li üye İl Genel Meclisi Başkanı seçildi.
Gayet normal görünen bu durum bugünlerde normalin dışına doğru gidiyor. CHP’liler anlaşma 2+2+1 olarak yapılmıştı. Bu anlaşma gereği bugün İl Genel Meclisi Başkanlığı CHP’nin olması gerekir, derlerken, MHP’liler ise tam tersi bir tavır içerisindeler. Onlar da ‘Yasa ikinci dönem İl Genel Meclisi Başkanlığı’na seçilen kişinin seçimlere kadar, yani 3 yıl görev yapması gerekir’ diyorlar.
İşte bu noktada iki parti anlaşmazlığa düşmüş durumda. CHP ‘arada bir anlaşma var’ diyor. MHP ise ‘yasa böyle emrediyor’ diyor. Önümüzdeki hafta yapılacak olan İl Genel Meclisi toplantısının ana konusunun bu olacağı şimdiden görünüyor.
Bu arada önceki gün CHP’li İl Genel Meclisi üyeleri İl Başkanı Barkan Kalınomuz’un başkanlığında bir toplantı yaptılar. Toplantının içeriği konusunda bilgi verilmemesine karşın, bazı CHP’li üyelerin İl Genel Meclisi Başkanlığı koltuğuna oturmak istediğini belirttikleri kulislerde konuşuluyor.
İl Başkanı Barkan Kalınomuz ise yaptığı açıklamada; “İl Genel Meclisi başkanlığı için dönemin il başkanları oturdular. O dönemin CHP İl Başkanı Tunç Aytur, MHP İl Başkanı Hasan Muti’ye 3+2’yi teklif etti. MHP’de buna itiraz ederek 2+2+1’i teklif ederek ve centilmenlik sözleşmesi imzalanır. Bu sözleşme yazılı olarak teklif edildiğinde Hasan Muti Tunç Aytur’a ‘Ne münasebet. Yazılı olmasına gerek yok. Söz ağızdan çıkar. Biz Milliyetçi Hareket Partisiyiz’ der. Biz de buna sadık kalırız. 2 yıl yürüttükten sonra MHP’ye devrettik” diye konuşuyor.
Anlaşılan o ki, yerel seçimler öncesinde verilen sözler, varılan anlaşmalar bir kenara itilip İl Genel Meclisi Başkanlığı koltuğunun kimin olacağı kavgası yaşanacak. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Aralıklı gökgürültülü yağış
Yarın: 11/2 Az bulutlu