• 27 Mart 2014, Perşembe

Seçimle yatıp seçimle kalkacağız

Artık sonuna geldik. Üç gün sonra koşuşturma bitecek. Kazanan ve kaybedenler belli olacak. Yerel seçim dediğimiz ve aylardır, hatta bir yıl öncesinden bu yana konuştuğumuz konunun da sonuna geleceğiz.

Bir makalenin, kompozisyonun, giriş, gelişme ve sonuç bölümleri gibi yerel seçimlerin de giriş ve gelişme bölümlerini çoktan geride bıraktık. Şimdi sonuç bölümündeyiz. Son dönemece girildi. Artık bundan sonrası ne yaparsanız yapın pek fazla bir değişime neden olmayacaktır.

Pazar günü demokratik hakkımız olan sandık başına gidip oylarımızı kullanacağız. Kendi dünya görüşümüze, inandığımız ilkelere göre oyumuzu vereceğiz. Kimilerimizin de kendine göre nedenleri olacak sandık başında evet mührünü bir parti logosunun altına basarken.

Gerçek olan şu ki, önümüzdeki beş yıl Aydın Büyükşehir Belediyesi’ni ve ilçe belediyelerini kimin yöneteceğini, Aydın ilinin gelecek beş yılını kimin yön vereceğinin belirlenecek olması.

Daha önce de ifade ettiğim gibi, bu seçim sadece yerel yöneticilerin belirleneceği bir seçim. Ülke politikalarını fazlaca etkisi olmayan, ülke yönetiminde söz hakkı bulunmayan bir seçim. O nedenle bu seçime fazla misyon yüklemenin anlamı yok. İçinde bulunduğumuz konjektürel durum nedeni ile seçime gereğinden fazla misyon yüklemek olmayacak duaya amin demekten öte bir durum getirmeyecektir.

Bu bir-iki yıl seçimle daha çok içli dışlı olacağız. Pazar günü oylarımızı kullanıp yerel yöneticilerimizi seçtikten sonra yeni bir seçim maratonu başlayacak. Dört ay sonra yine önümüzdeki beş yıl için Cumhurbaşkanı’nı seçeceğiz. 10 Ağustos tarihinde birinci tur oylama yapılacak. Yani sandık 10 Ağustos’ta bir kez daha önümüze konacak. Ardından 24 Ağustos tarihinde sandık bir kez daha önümüze konacak ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu gerçekleştirilecek. Bunun ardından yaklaşık on ay on beş gün sonra, yani muhtemelen 14 Haziran 2015 tarihinde yeniden bir sandık ile karşı karşıya kalacağız. Bu kez genel seçimler için, milletvekillerini seçmek için sandık başına gidip demokratik hakkımızı kullanacağız.

Anlayacağınız yerel seçimler Pazar günü kullanacağımız oylar ile son noktayı koyacak ama seçim maratonu daha bitmeyecek. Seçimle yatıp seçimle kalkmaya devam edeceğiz. Haydi hayırlısı. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.