• 27 Nisan 2016, Çarşamba

Yitirdiklerimize saygıyla

Yitip gidenlerin ardından ağıtlar yakarız. Onların ne denli değerli olduklarını dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışırız. Hep böyledir, yaşam olgusu içerisinde insanlar ellerindeki değerlerin kıymetini ancak onları yitirdiklerinde anlar. Çok nadirdir yaşam çizgisi devam ederken kıymeti bilinen, değer verilen insanlar.

Yaşları biraz da kırkın üzerinde, ellilerinde ya da atmışlarında ise eğer, işte o zaman daha bir kenara itilirler. Daha bir onlardan uzak durmaya çalışılır. Onlarla aynı ortamda olmaktan kaçınılır, anlattıkları daha önce dinlediğimiz şeyler olduğu gibi gerekçeler ortaya sürülür. Oysa onlar birer yaşayan anıttırlar, onlar birer canlı tarihtirler. Tarihin o engebeli ve çetin yollarını aşıp da gelmişlerdir bugünlere. Onlardan alınacak çok önemli bilgiler vardır, ama o bilgileri almak için hiçbir çaba göstermeyiz. Kendiliğinden anlatılanları da dinlemek istemeyiz.

Sonra bir gün gelir; yaşam sahnesinin perdesi kapanır. Artık o bilge insanlar, o değerler yoktur. Onlar için yaşam sahnesindeki roller bitmiştir. Daha o anda hissedilmeye başlar onların yoklukları. Daha o an anlarız ki, onlar aslında yaşam sahnesinin değerli birer oyuncusuymuş.

Bu sadece insanlar için mi geçerli. Çevremizde yitirdiğimiz onca şey canlı veya cansız varlığın değerini de onları yitirdiğimizde anlamıyor muyuz? Bulundukları yerde sessiz sedasız öylece duran doğal güzelliklerin değerini bilmediğimiz de bir gerçek değil mi? Onların var oldukları sürede hor kullanıp kirlettiğimiz doğal güzellikleri de yitirdiğimizde değerlerini anlamıyor muyuz?

Bugün Aydın’a şöyle bir bakın. Yitirdiğimiz neler var. O yitirdiklerimizin yokluğunu yüreklerimizin derinliğinde nasıl hissettiğimize bir bakın.

Eminim şu anda bir bir sıralıyorsunuzdur yitirdiğimiz değerleri. Yitirdiğimiz çevresel güzellikleri. Yitirdiğimiz değerli insanları birer birer sıralamaktasınız. Ama nafile artık onlar yok. Onların değerlerini, onlar varken anlayamadık. Hiç değilse bugün elimizde bulunan güzelliklerin değerini bilelim. Bugün bizimle birlikte olan değerli insanlarımızın kıymetini bilip onlara saygılı davranalım. Dahası onların engin deneyimlerini bizlere aktarmalarına olanak verelim ki, geleceğe daha güvenli bir biçimde bakabilelim.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.