• 27 Haziran 2016, Pazartesi

Korkunun ecele faydası yok

Kasım ayının başında gerçekleştirilen genel seçimlerden bu yana MHP’de adeta cadı kazanı kaynıyor. Bir tarafta başarısız olduğu öne sürülen Genel Başkan ve onun ekibi, diğer tarafta MHP’de genel başkanın değişmesi gerektiğine inananlar.

Aradan geçen aylar MHP’deki bu iç savaşın bitmesine yetmedi. Her geçen gün bir farklı atraksiyon içine giren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ekibi, buna karşılık yeni atraksiyonlarda bulunan genel bakan adayları ve onları destekleyen delegeler iç savaşın giderek daha bir uzlaşmazlık içerisine girmesine neden oluyorlar.

Oysa seçimler 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşti. Seçimlerin hemen ardından başlayan bu genel başkanlık yarışı ve yönetimin değişmesi gerektiği tezi üzerine başlatılan mücadelede akıllı bir strateji izlenmiş olsaydı bugün MHP sorunlarının büyük bölümünü çözmüş ve olası bir baskın seçime hazır bir durumda olacaktı. Ancak durum hiç de öyle olmadı ve olmuyor da.

119 Haziran’da bir tüzük kongresi gerçekleştirildi. Bu kongrenin akıbeti de şimdilik belirsiz görünüyor. Zira yapılan itiraz ile mahkeme tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilmiş. Yani tüzük kongresinde alınan kararların uygulanması askıya alınmış durumda. Önümüzdeki günlerde bir başka mahkeme kongrenin geçerli olduğunu ilan ederse de şaşmamak gerek.

Şurası da bir gerçek ki, muhalifler tüzük kongresinde 10 Temmuz’da seçimli kongre kararı aldılar. Aynı kararı daha önce Bahçeli ve ekibi de almıştı. Yani ne olursa olsun 10 Temmuz’da MHP’nin büyük kongresi toplanacak ve yeni genel başkanını seçecek. Ancak bu sürecin kavgala gürültülü, karşılıklı suçlamalarla geçmesi demek MHP’nin geleceğini tehlikeye atmak demek olacaktır. Hatta geleceği bırakın Büyük Kongrenin bile tehlikeye girmesi anlamına gelecektir.

Bahçeli ve ekibi 1 Kasım’dan bu yana yaptıkları ayak sürümeler ve çeşitli atraksiyonlar ile belki kendi bekaları açısından doğru hareket ediyor görünebilir ama MHP’nin bekası açısından olumlu sonuçlar doğurması da uzak bir ihtimal olarak duruyor karşımızda. Bahçeli ve ekibi işi uzattıkça kendi ayaklarına kurşun sıkıyorlar. MHP’nin geleceğini karartıyorlar. Bu uzlaşmazlık ivedilikle çözülmeli ve MHP ideolojisi doğrultusunda ilkeli bir siyaset yapmaya başlamalıdır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu