• 27 Temmuz 2013, Cumartesi

Hayal kırıklığı; Jeotermal

Seksenli yılların başından beri Aydın’ın gündeminde yer bulan jeotermal, Aydın ve Aydınlı için tam bir hüsran ile noktalandı diyebiliriz.
Türkiye’deki jeotermal kaynaklarının büyük bir bölümünü sınırlarında barındıran Aydın'da, bir takım mevzuat ve yapılan düzenlemeler nedeniyle, jeotermal kent ve il olarak yeteri kadar faydalanılamayan bir kaynak olmaktan öteye gidemedi.
Kendi öz kaynağımız olan ve yenilenebilen bir enerji olarak elimizin altında olmasına karşın ülkemizdeki yeraltı kaynakları ile ilgili yasal düzenlemeler ve mevzuat nedeni ile merkezi yönetimin tasarrufunda olması sonucu bir iki elektrik santrali dışında jeotermal Aydın ve il sınırları içerisinde kullanılamıyor.
Oysa seksenli yılların başında ilk kuyular açıldığında ne hayaller kurmuştuk. MTA yetkililerinin verdiği bilgilere baktığımızda Aydınlı artık konutları ısıtmada fosil yakıtlara mahkûm olmayacak ve sıfır hava kirliliği olan bir kent ve il olacaktı.
Geldiğimiz nokta ne?
Jeotermal kaynakları bırakınız konutları ısıtmada kullanmayı, seracılık alanında bile kullanma noktasında sıfır noktasında olduğumuz söylenebilir. Hatta elektrik enerjisi üretme konusunda bile mevcut tesislere rağmen sıfır noktasında olduğumuzu söylemek olasıdır.
Topraklarımızın altındı; yüzeyin en fazla bin metre altında sıcak su kaynağı dururken, geri dönüşebilen ve tükenmesi söz konusu bile olmayacak bir kaynak dururken Aydın doğalgaza mahkûm edilmek üzere.
Bir yıl önce kentin güneyinde bir mahallede başlayan doğalgaz çalışmaları bugün kentin yeni yapılarının olduğu ve nerede ise yeni bir küçük ilçe haline dönüşen, Girne ve Mimar Sinan Mahalleleri'nde tüm hızıyla sürüyor. Aydın fosil yakıttan kurtuluyor belki, ama bizim ülkemizde olmayan, binlerce kilometre uzaklardan taşınan doğalgaza bağımlı hale getirilmek üzere.
Son jeotermal kuyu da Özel İdare marifeti ile özel sektöre satıldı. Artık bundan sonra konutların ısıtılmasının jeotermal ile yapılabileceği düşüncesi nerede ise yok denecek bir duruma geldi.
İşte bu nedenledir ki, Aydın jeotermal konusunda tam bir hayal kırıklığıdır. Aydın elindeki kaynakları değerlendireme konusunda tam bir olumsuzluk örneğidir. (S. AYDIN SARI/HEDEF AJANS)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı