• 27 Eylül 2017, Çarşamba

İstikrar yoksa başarı da yoktur

Eğitim sistemi, aslında ülkelerin, devletlerin en temel ve süreklilik arz etmesi gereken sistemlerin en başında gelir. Zira eğitim dediğinizde gelecek nesillerin yetişmesi demek. Eğitim dediğinizde ülkenin ve devletin geleceği ve bekası demek anlamına gelmektedir. Öyle zırt pırt değiştirilen ve istikrarı olmayan bir sistem ile ne başarı yakalayabilirsiniz, ne de geleceği emin ellere teslim etme şansı bulabilirsiniz.

Son birkaç gündür Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı’nın çelişkili söylemleri ile karşı karşıya kalsak da, en doğrusunu yine Erdoğan’ın söylediğinin altını çizmek gerek.

Ne diyor; “Eğitimde istediğimiz başarıyı yakalayamadık”

İşte o başarıyı yakalamak için dayatmacılıktan vaz geçmek gerekiyor. O başarıyı yakalamak için düşündükleriniz ile eylemleriniz bir olması gerekiyor. O başarıyı yakalayabilmek için istikrar gerekiyor. Tıpkı ekonomide istikrar, ülke yönetiminde istikrar arayışında olduğunuz gibi eğitimde de istikrar arayışı içerisinde olmanız gerekiyor. Her gelen bakan ile sistem sil baştan yapılmaya devam edildiği sürece başarıyı yakalamak olası değildir.

Eğitimde başarıyı yakalamak için bundan sonra ne yapmalıyız diye sorduğumuzda da karşımıza en güzel örnek Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim sistemi geliyor. Onun daha bin dokuz yüz yirmilerde tesis ettiği eğitim sistemini yeniden tesis etmek ve bundan ödün vermeksizin uygulamak gerekiyor.

Hazır geriye doğru bir dönüşü TEOG’u kaldırarak başlatmış, üniversite sınavlarında da yine yetmişlere geri gidişi yapama geçirmişken, eğitim sisteminde de Atatürk’ün döneminde oluşturulan eğitim sistemine geri dönelim, bakın o zaman nasıl başarılı oluyoruz.

Yeni bir keşfe gerek yok, biz bunu zaten doksan yıl önce yapmışız zaten. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.